Egy hatalmas darab, hőt sugárzó masszívumot találtak az űrkutatók a Hold eddig kevésbé ismert sötét oldalán. Ráadásul el van temetve égi kísérőnk felszíne alá.
Hatalmas mennyiségű, kibocsátó gránittömböt találtak kutatók a Hold felszíne, közelebbről a Compton és Belkovich kráter alatt. Csillagászok szerint mindez arra bizonyíték, hogy egykoron a Hold vulkanizmusa is hasonló lehetett, mint most a Földé. Eddig azonban nem találtak olyan vulkánokat, mint mondjuk a földi Tambora, Vezúv, Etna, esetleg a marsi Mount Olympus, ami egymagában 22 km magas.
A gránit a Földön rendkívül gyakori, az ősföldek fő építőanyaga, ám a világűrben meglehetősen ritka. Ez nem meglepő, hisz vulkanizmushoz kötötten fordul elő, nagy mélységben képződik, általában egy vulkán alatt, ahol a magma képes lehűlni és megszilárdulni. Az sem árt, ha van hozzá víz és mozgó kőzetlemezek. Ezért is nagy felfedezés a gránit léte a Hold felszíne alatt, hisz az ősi vulkanizmus nyomait mutatja. A gránitot egyébként nem ásták ki vagy fotózták le, létére kínai és amerikai műholdak hőadataiból következtettek.
A vizsgálat egyébként nem túl bonyolult: mikrohullámokat vizsgáltak a Hold felszínén, így állapították meg a felszín alatti hőmérsékletet. Azt találták, hogy a Compton-Belkovich csak úgy “felragyogott” a műszerükön. Azért kellett mikrohullámokat vizsgálni, mert úgy tudják feltérképezni a felszín alatti hőviszonyokat. Infravörössel csak a felszín által kibocsátott hőt tudják kutatni. Az eredmény pedig azt mutatja, hogy a Hold felszíne alatt létezhet valami, ami képes vagy képes volt felmelegíteni a felszínhez közelebbi gránitot, írja az iflscience.com.
A Hold sötét oldalán is sok felfedeznivaló lehet
Az ősi vulkán kalderája nagyjából 20 kilométer széles, az ottani hőmérséklet pedig 10 fok, ami magasabb, mint a környezeté. Ugyanakkor nem alulról melegíti valami, az utolsó kitörés ugyanis mintegy 3,5 milliárd évvel ezelőtt történt. A mikrohullám-kibocsátás oka az, hogy radioaktív elemek ragadtak a gránitba akkoriban. Legalább is Dr Matt Siegler, az amerikai Planetary Science Institute kutatója szerint.
Felesége, Dr Rita Economos, a család geokémikusa szerint 50 km széles balotitet találtak. Ez egy olyan vulkáni kőzet, ami akkor kerül a felszínre, ha csak lávafolyás volt, de kitörés nem. Ilyen például az El Capitan és a Half Dome a Yosemite Nemzeti Parkban, Kaliforniában. Ha a Holdon van ilyen kőzet, akkor pedig akár máshol is lehet a Naprendszerben.
Érdekelnek a világűrrel, űrkutatással, űrhajózással kapcsolatos témák? Arhcívumunkat ITT találod. És gyorsan ajánlunk is két cikket: ITT egy friss anyag arról, hogy mikor és miként fogj elpusztítani a földi életet annak létrehozója. EBBEN a cikkben pedig egy titokzatos marsi völgyről olvashatsz, ahol akár élet is lehet.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon