Az USA valóban hagyná, hogy Oroszország atomfegyvereket teszteljen?
Az Egyesült Államok a héten nagy erejű, felszín alatti vegyi robbanást hajtott végre egy nevadai nukleáris kísérleti telepen, ami miatt hamarosan Oroszország is saját arzenálját tesztelheti.
A Newsweek információi szerint Washington azért hajtotta végre szerdán a föld alatti tesztet, hogy javítsa képességét “a kis hatóerejű nukleáris robbanások észlelésére világszerte”, áll az amerikai energiaügyi minisztérium sajtóközleményében, amely az ország több mint ötezer nukleáris fegyverének leltárát vezeti.
A teszt során, amelyet a Nevadában végeztek, vegyi anyagokat, nagy erejű robbanóanyagokat és radioaktív sugárzásmérő eszközöket használtak “új előrejelző robbanási modellek validálására”.
A teszteket azután végezték el, hogy az Állami Duma, az orosz parlament alsóháza megszavazta az Átfogó Atomcsend Szerződés ratifikációjának visszavonását, amely tiltja “bármilyen nukleáris fegyver kísérleti robbantását vagy bármilyen más nukleáris robbanást” bárhol a világon.
Oroszország zöld utat kapott?
“Ezek a kísérletek előmozdítják az új technológiák kifejlesztésére irányuló erőfeszítéseinket, amelyekkel az Egyesült Államok a nukleáris fegyverek elterjedését akarja megakadályozni”, mondta Corey Hinderstein, az Nevadai Nemzetbiztonsági Létesítmény (NNSA) helyettes adminisztrátora. “A föld alatti nukleáris robbanószerkezet-kísérletek felderítésének javításával hozzájárulnak a globális nukleáris fenyegetések csökkentéséhez.”
Az Átfogó Atomcsend Szerződést 1996-ban fogadta el az ENSZ Közgyűlése. A dokumentumot Oroszország ratifikálta, azonban az Egyesült Államok és Kína nem.
Fegyverzetellenőrzési szakértők szerint Moszkva kilépése a szerződésből azt mutatja, hogy a világ legnagyobb nukleáris arzenáljával rendelkező Oroszország készen áll a nukleáris kísérletek folytatására, de Moszkva fenntartotta, hogy nem fogja újraindítani a nukleáris fegyverek tesztelését,
hacsak Washington nem teszi ezt meg előbb.
Vlagyimir Putyin orosz elnök október 5-én jelentette be először, hogy Oroszország kiléphet a nukleáris kísérletek betiltásáról szóló szerződésből. Kedden pedig már Vjacseszlav Volodin dumaelnök a Telegramon közölte, hogy Moszkva az Egyesült Államok globális biztonsággal kapcsolatos “felelőtlen hozzáállása” miatt lép ki a szerződésből.
“Hazánk biztonságának szavatolása érdekében visszavonjuk az Átfogó Atomcsend Szerződés ratifikálását”, mondta Volodin. Hozzátette, hogy míg Moszkva 2000-ben ratifikálta a nukleáris kísérletek betiltásáról szóló szerződést, Washington ezt “a globális biztonsági kérdésekkel kapcsolatos felelőtlen hozzáállása” miatt nem tette meg.
A nukleáris feszültségek fokozódtak Putyin ukrajnai teljes körű inváziója közepette. Az orosz vezető kijelentette, hogy kész lenne nukleáris fegyvereket használni orosz terület védelmére, és sokan attól tartanak, hogy Ukrajna számára vörös vonalat jelentene Putyin számára, ha Ukrajna visszafoglalná az elcsatolt fekete-tengeri félszigetet, a Krímet.
A múlt hónapban Mihail Kovalcsuk, az orosz elnök szövetségese azt javasolta, hogy Moszkva “legalább egyszer” tesztelje nukleáris fegyvereit a Novaja Zemlja, egy északi-sarkvidéki szigetcsoport nukleáris kísérleti telepén, hogy megijessze a Nyugatot.
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter augusztusban látogatást tett a nukleáris kísérleti telepen, ami aggodalmakat keltett azzal kapcsolatban, hogy Moszkva nukleáris arzenáljának tesztelésére készül.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van