Élő emberi agyakat hoznak létre a kutatók, ráadásul a világűrben
Hamarosan a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) küldik azokat az őssejteket, amelyeket az emberi agy apró, leegyszerűsített, gömb alakú változataivá formálják, adta hírül a Live Science.
Az Egyesült Államok kormánya által finanszírozott nemzeti laboratórium, az ISS National Lab közleménye szerint felnőtt emberi bőrsejtekből származtatták a mintákat. Az így létrejövő őssejteket “indukált pluripotens őssejteknek” nevezik, amelyek különböző kémiai jelek hatására a szervezetben bármilyen típusú sejtté átalakulhatnak.
Ebben az esetben az ISS fedélzetén a sejteket arra használják majd, hogy neuronokat képezzenek, azaz olyan sejteket, amelyek elektromos és kémiai jeleket továbbítanak az agyban, valamint mikrogliákat és asztrocitákat, két további sejttípust, amelyek szintén az agyban találhatók, és amelyek olyan különféle funkciókat hajtanak végre, mint az agy fertőzésekkel szembeni védelme és strukturális támogatás.
Ezt a három sejttípust „gyúrják” majd egybe – és onnantól “szferoidoknak ” nevezzük őket –, amelyek felhasználhatók emberi agyi betegségek modellezésére és gyógyszerek tesztelésére.
“Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) úgy döntött, hogy az emberi adatok előnyösebbek az állatiakkal szemben, így a jövőben egyre több ilyen modellek jóváhagyását láthatjuk majd” – mondta Shane Hegarty, az Axonis Therapeutics tudományos főigazgatója.
Az FDA a közelmúltban bejelentette, hogy a továbbiakban nem lesz szükség az új gyógyszerek állatokon történő tesztelésére a jóváhagyás előtt, részben azért, mert olyan technológiák jelentek meg, mint a szferoidok és a valamivel nagyobb, összetettebb modellek, az organoidok, mint alternatív gyógyszertesztelési lehetőségek.
“Ez a kísérlet segíthet ebben, mivel mesterséges emberi szövetet használ a rágcsálómodellek helyett” – mondta Hegarty.
A Föld gravitációja alatt a gömbök számára kihívást jelenthet a kívánt, 3D-s formájukban való növekedés, ezért a NASA szerint a csapat feladata felmérni, hogy a miniagyak mennyire növekednek az ISS mikrogravitációjában. A szferoidok készítése mellett a kutatók génterápiát is tesztelnek majd az agyi modelleken. Ezeket úgy tervezték, hogy csak az idegsejteket érintse, más sejttípusokat nem, ezért a tudósok megvizsgálják, hogy mennyire pontosan juttatható el a kezelés célzottan csak a neuronokhoz.
Az őssejtek a NASA 19. Northrop Grumman kereskedelmi utánpótlási küldetésének rakományai között lesznek, amely a tervek szerint augusztus 1-jén, 20:31-kor indul a Virginia állambeli Wallops Flight Facility-ből.
A NASA szerint a küldetéssel kapcsolatban további munkálatokat is elvégeznek majd. Ilyen lesz például az űrben történő tűzoltással kapcsolatos kísérlet, illetve légköri megfigyelések. Ezen kívül egy memóriakártyát is szállítanak az ISS-re, amely diákok digitális alkotásait, például képeket és verseket tartalmaz.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat
Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát