Mintha szivárogna a Föld magja, és a tudósok már tudják az okát
A Föld magja egy titokzatos világ, amely újabb és újabb rejtélyeket és megoldásokat tartogat számunkra. A tudósok egyre erősebb bizonyítékokat találnak arra, hogy a Föld magja lassan szivárog a felszín felé.
A 62 millió éves sarkvidéki kőzetekben felfedezett héliumizotóp rekordkoncentrációja most az eddigi legmeggyőzőbb bizonyíték a jelenségre. A kutatást végző tudósok csoportja, amely a Woods Hole Oceanographic Institution és a California Institute of Technology geokémikusaiból áll, korábbi elemzések eredményeire támaszkodva jutott erre az eredményre, allítja a tudományos Nature magazin.
A hélium egy különleges gáz, amely könnyűsége és nem reaktív jellege miatt könnyen szabadulhat a kőzetekből, diffundálva a légkörbe és onnan az űrbe, ezért a Föld felszínén a hélium rendkívül ritka anyag.
Az egyik legnagyobb kérdés a geológia számára az, hogy mennyi hélium marad a Föld mélyén.
A Föld kialakulása során a magban rekedt héliumnak már régóta ki kellett volna szabadulnia a felszín felé. Tehát a viszonylag friss vulkáni kőzetekben talált héliumnak a mélyebb köpenyből vagy lassan szivárgó tartalékból kell származnia.
A kanadai Baffin-szigeten található bazaltos lávák különlegesek, mivel a világon a legmagasabb arányban tartalmaznak hélium 3-at (3He) a nehezebb hélium 4 izotóppal (4He) szemben. Ez azt mutatja, hogy a hélium jelenléte nem a légkörből származik, hanem inkább mélyebb és ősibb eredetű lehet. Forrest Horton, a Woods Hole Oceanographic Institution geokémikusa néhány évvel ezelőtt az olivinkőzetekben talált héliumizotóp-arányokat vizsgálva akár 50-szeres különbséget is talált a légköri szinthez képest.
Ugyanezen jelenség megfigyelhető volt Izlandon is, ahol a lávák 3He-koncentrációja magas volt. Ez a tény arra utal, hogy mindkét helyen a hélium egy közeli ősi tározóból származhat. Az újabb elemzések a Baffin-szigeten és a környező szigeteken gyűjtött olivinkőzetmintákból a legmagasabb 3He és 4He arányt mutatták ki a vulkáni kőzetekben, közel 70-szerese a légkörben tapasztalt értéknek.
A kutatócsoport más izotópok, például stroncium és neodímium arányát is figyelembe vette, hogy kizárja azokat a tényezőket, amelyek megváltoztathatták volna a hélium azonosságát a kitörés után. Ezek az eredmények erős bizonyítékokat szolgáltatnak a hélium szokatlan eredetére.
A neon izotópjainak aránya is a Föld több milliárd évvel ezelőtti körülményeket mutatja, ami arra utal, hogy a magban rekedt nemesgázok hosszú ideig megmaradhattak, mielőtt a köpenybe szivárogtak. Ez a kutatás fontos lehetőséget kínál a Föld belsejének jobb megértésére, és arra, hogy hogyan működnek hasonló bolygók a Naprendszerben.
A neon és a hélium forrásának visszavezetése a Föld magjába nem olyan különleges, mint elsőre gondolnánk.
A tudományos szimulációk arra utalnak, hogy a Föld belsejének termodinamikája, nyomása és összetétele lehetővé teszi a magban raktározott nemesgázok hosszú távú megőrzését, mielőtt idővel fokozatosan átszivárognának a környező köpenybe.
A Föld magja több ezer kilométernyi vastag, forró kőzetek rétegei mögött található, és ez az egyik legnehezebben megközelíthető objektum a tudomány számára. Az egyetlen módja annak tanulmányozásának, hogy figyeljük, hogyan zajlik a Föld belsejében zajló folyamatok reakciója a kőzetek mélyén. Ha a nemesgázok szivárognak, ez lehetőséget teremt arra, hogy mélyebben megértsük ezeket a folyamatokat és feltárjuk, hogyan képződnek a hasonló bolygók, mint a Föld, az űrben keringő por és gáz örvényéből.
Tegnap arról írtunk, hogy jóval régebbi a Hold, mint azt eddig gondoltuk, részletek itt.
Ugyancsak írtunk arról, hogy becsapódott egy meteor egy férfi otthonába, aki eladta 600 millió forintért, részletek itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van