Pokolbolygónak is hívják az 55 Cancri e névre hallgató égitestet, amely rendkívül közel kering az 55 Cancri A nevű csillaghoz és rendszeresen jeleket küld a Földre. Nemrég egy csillagász megpróbált magyarázatot adni a különös jelenségre, ám elgondolása nem mindenhol aratott sikert.
Emlékeznek még a híres Mustafar bolygóra, ahol Anakin Skywalker emlékezetes fénykarpárbajt hívott egykori mesterével, Obi-Wan Kenobival, majd “kissé” megégett, miután egy lávafolyás mellé zuhant? Nos, az 55 Cancri e nevű bolygó is nagyjából úgy néz ki mint a híres Mustafar, csak még annál is sokkal mostohábbak a körülmények. Kezdjük rögtön azzal, hogy a felszíni hőmérséklet nagyjából sehol nincs 1100 fok alatt, tehát kb azonnal elégne bárki, aki a bolygó felszínére tenné a lábát. Más kérdés, hogy valószínűleg felszíne sincs ennek az égitestnek.
A bolygó által küldött jeleket sem valamiféle Földön kívüli kommunikációnak kell felfogni, hanem olyan, a csillagászaink műszerei által érzékelhető anomáliáknak, amelyek bizonyos időközönként ismétlődnek, ezáltal vizsgálhatóakká válnak. Egyébként a tudósok teljesen lehetetlennek tartják, hogy egy ilyen bolygón általunk ismert élet alakuljon ki, írja az iflscience.com. Az óceánok itt ugyanis nem vízből, hanem forró magmából, lávából vannak.
A bolygó néha keletkező légköre küld jeleket a Földre
A jelek, melyeket a földi tudósok érzékelnek a bolygó néha létrejövő, majd gyorsan eltűnő “légkörével” állnak kapcsolatban. A Föld-szerű, ám bolygónknál nyolcszor nagyobb 55 Cancri e 18 óránként kerüli meg naprendszere központi csillagát. A megfigyelést ez megkönnyíti. Egyes csapatok hidrogén-cianidot és nitrogént véltek felfedezni ritkán tapasztalható légkörében, mások szerint nincs hidrogén, sőt semmilyen gáz ebben a légkörben.
Dr Kevin Heng a Ludwig Maximilian Egyetemről magyarázattal is előállt. Szerinte minden csapatnak, amely kutatja e bolygót, igaza van, de mindig más-más időpontban végzik megfigyeléseiket, ezért térnek el az eredményeik. Szerinte a bolygó felszíne alatt kvázi gázkamrák vannak, ahonnan időnként elszöknek a gázok. Ezek pedig a napszél segítségével képesek elszakadni a bolygó gravitációjától is. Ezért keletkezik és tűnik el a bolygó ritkás atmoszférája. Az elméletet tesztelni is lehet: ugyanazon csillag körüli pályarészen vizsgálva ugyanazokat a tulajdonságokat kell mutassa a bolygó.
A bolygót egyébként 2004-ben fedezték fel, ez volt az első “szuperföld”, amit a csillagászok megtaláltak. Mivel nem forog a tengelye körül, van egy állandóan árnyékos és egy állandóan napos fele. Utóbbi több ezer fokos is lehet, ami miatt állandóan olvadt. Maga a csillag még kicsit hidegebb is, mint a mi napunk, ám e bolygó nagyon közel van hozzá, ez okozza különleges tulajdonságait.
Ha érdekelnek a hasonló hírek VILÁGŰR topicunkat ajánljuk. EBBEN a cikkben arról írtunk, hogy mennyi annak az esélye, hogy egy robbanás eltörli a földi életet. ITT pedig arról, hogy 1952-ben eltűnt három csillag az égboltról, ezeket pedig azóta sem találjuk.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon