Szeptember 20-án az azeri hadsereg villámháborús körülmények között rohanta le Hegyi Karabahot. Az örmény lakosság ezt követően elhagyta és folyamatosan hagyja el ezt a területet, tulajdonképpen csak a legidősebbek maradnak, így az etnikai hovatartozása ennek a régiónak eldőlni látszik. Ám ez Putyinnak és Oroszországnak, mely garantálta Örményország védelmét nagyon nem jó hír, mert a kudarc egyben katonai bázisai és reptere elvesztésével járhat rövidesen Örményországban.
A kommunizmus összeomlása előtt Örményország és Azerbajdzsán is a nagy szocialista világhatalom része volt, a Vörös Hadsereg pedig minden ellentétet elfojtott. Nem így a kiváláskor. A sokkal jobban felszerelt és vezetett örmények gyorsan lerendezték az azeri hadsereget és elérték, hogy bár Azerbajdzsán része, Hegyi Karabah a helyi örmények irányítása alatt maradjon. Aztán évtizedek teltek el, az azeriak fegyverkezni kezdtek az olajra és gázra támaszkodva, az örmény haderő pedig gyengült. Az azeriek a szintén feltörekvő törököktől, az örmények az oroszoktól reméltek támaszt és segítséget. Előbbiek adtak, utóbbiak esetében ez már nem volt olyan egyértelmű. Ráadásul az elmúlt évek örmény-NATO és örmény-EU közeledéséből Moszkvában azt olvasták ki, hogy az örmények annyira már nem is szeretnének az orosz érdekszféra része maradni, így úgy döntöttek, csak mag-Örményország megtámadtatása esetére vállalnak konfliktust, Hegyi Karabahot magára hagyják.
Ahogy az azeri hadsereg erősödött és az örmény haderő gyengül, illetve az oroszok elhatározása is világossá vált, az azeriek elérkezettnek látták az időt Hegyi Karabah elfoglalására és az ottani örmény lakosság elűzésére. A szeptemberben indult villámoffenzíva hatalmas siker volt, az örmények pedig úgy tűnik elhagyják majd a régiót, ahol többek között magyar cégek is segíteni fognak az újjáépítésben (a terület jogilag eddig is Azerbajdzsán része volt, de az örmény hadsereg és helyi erők védelmezték).
Putyinnak fájni fog: mehetnek haza a katonái Örményországból?
De mit szóltak mindehhez az oroszok? Semmit. Egyrészt Ukrajnában vannak lekötve, másrészt az örmények EU-párti, NATO-párti mozgása sem tetszett nekik. Ám lehet, hogy túllőttek a célon. Nikol Pasinyan örmény miniszterelnök ugyanis szerdán arról beszélt, hogy nem igazán látják már annak előnyeit, hogy területükön két orosz katonai bázis és egy orosz katonai repülőtér található.
A Wall Street Journal-nek adott interjút szerdán hozták nyilvánosságra, ebben Pasinyan arról beszél, hogy diverzifikálniuk kellene kapcsolataikat védelmi téren a hegyi karabahi eseményeket követően. Ez pedig Oroszország “védhatalmi státuszának” végét jelentheti a dél-kaukázusi régióban (más kérdés, hogy vajon érvényt tudnak-e szerezni az elhatározásnak, vagy Moszkva rövid úton fellép katonái kipaterolásának megakadályozása érdekében).
Az olajban és gázban (valamint ezek vezetékeiben) gazdag régió értelemszerűen fontos Moszkvának, Pasinyan interjúja pedig felkészületlenül érte az orosz külügyet úgy tűnik. A Reuters szerint Dmitrij Peskov Kreml-szóvivő azt jelezte, hogy semmilyen értesítést ezzel kapcsolatban nem kaptak és nem is tudják értelmezni az örmény miniszterelnök szavait, mivel nem ismerik még azok kontextusát.
Olvass tovább nálunk Oroszországgal kapcsolatos híreket:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm