Ez a féreg mintha nem is a Földről származna: teljesen más génekkel rendelkezik, mint bármely állat
A tudósok nemrégiben egy olyan hátborzongató, más élőlényeket zombivá alakító férget fedeztek fel, amely ráadásul genetikai szinten merőben különbözik az állatvilág összes többi képviselőjétől.
Az új faj a ScienceAlert szerint meglehetősen ironikus nevet kapott: a szőrféreg teste teljesen nélkülözi azokat a sejtszintű “szőrszálakat”, amelyek lehetővé teszik a legtöbb állati sejt számára a mozgást, az érzékelést vagy a folyadékok átszűrését, azaz a csillókat, amelyekkel az emberi test szinte minden sejtje is rendelkezik.
A Harvard Egyetem, a Koppenhágai Egyetem és a chicagói Field Museum kutatócsoportja szerint a szőrféregből hiányzik a csillók fejlődéséért felelősnek tartott gének mintegy 30 százaléka, amelyek gyakorlatilag az összes állatcsoportban megtalálhatóak.
A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a szőrférgek egy távoli közös őse már réges-régen elhagyta ezeket a géneket, de hogy ezt miért tették, a tudósok számára is rejtély.
“A csillók olyan organellák, apró, sejtszintű struktúrák, amelyek alapvetően minden állatban, sőt, tágabb értelemben véve az őslényekben, valamint egyes növényekben és gombákban is jelen vannak” – magyarázza Tauana Cunha, a Field Museum evolúcióbiológusa.
“Tehát mondhatni a földi élet egészében”.
Az állatvilágban egyébként nem ritka, hogy az élősködőkből sok gén hiányzik. A szőrféreghez hasonlóan sok ilyen élőlénynek nincs kiválasztó-, légző- vagy keringési rendszere. Ehelyett más állatok testét használják arra, hogy elvégezzék a nehéz munka nagy részét.
Az evolúcióbiológiában általános, ha egy állat nem használ egy struktúrát vagy funkciót, akkor hajlamos azt fokozatosan elveszíteni. Az azonban, hogy a sejtek csillóiért felelős összes gén hiányozzon, megdöbbentő. Még a szőrféreg spermáiról is hiányzik a farokszerű fonalas nyúlvány.
“Rengeteg más élősködő szervezetből nem hiányoznak ezek a specifikus gének, így nem mondhatjuk, hogy a géneket az élősködő életmódjuk miatt veszítették volna el” – mondja Cunha.
A kutatók már korábban is észrevették, hogy a szőrférgek egyes sejtjeiben nincsenek csillók. Mostanáig azonban nem volt világos, hogy ez a mintázat a parazita minden sejtjénél fennáll-e a különböző életszakaszaiban.
“Most a genomok segítségével láttuk, hogy valójában hiányoznak azok a gének, amelyek más állatokban a csillószőrök kialakulásáért felelősek” – magyarázza Cunha.
“Valószínű, hogy a veszteség már a csoport evolúciójának korai szakaszában bekövetkezett, és a faj mai képviselői már így örökölték az ősöktől.”
A szerzők remélik, hogy tanulmányuk segít a tudósoknak tovább vizsgálni “a parazitizmus hátterében álló genomikai mechanizmusokat”, és feltárják, hogyan alakult ki és hajtják végre ezek a furcsa lények a testrablást.
A fő célpontjuk a tücskök: miután behatoltak ezen állatok agyába, a növekvő szőrférgek belülről kifelé falják fel a rovart, miközben arra vigyáznakm hogy életben tartsák.
Egy idő után, mikor már „elfogyott” a tücsök nagy része, a szőrféreg a tücsök idegrendszerének irányításával arra készteti a rovart, hogy ez vizes hely felé vegye az irányt.
Amint a zombi belemerül a vízbe, a féreg kirágja magát a tücsök testéből, és elindul párt keresni, hogy szaporodni tudjon.
Lehetséges, hogy ez a folyamatban valami olyan speciális tulajdonságot igényel, amelyhez nincs szükségük a csillókra, vagy egyenesen hátráltatná őket. Mindenesetre a tudósok ígérete szerint a jövőbeni kutatások fényt fognak deríteni ennek a bizarr állatnak a mozgatórugóira.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az új rakétájuknak hála nincs is szükségük atomfegyverekre
Egyetlenegy híd sincs az Amazonas fölött, és ennek meglepően egyszerű oka van
500 év után fedeztek fel egy új részletet Michelangelo egyik festményén
‘Már télen megkezdődhetnek a béketárgyalások Oroszország és Ukrajna között’
Ha meglátod ezt a repülőgépet, valószínűleg csak perceid maradtak hátra
Megoldották a teniszpálya alól előbukkant visegrádi templom rejtélyét