Elképesztő: művégtaggal ellátott csontvázat találtak
A Bajor Műemlékvédelmi Állami Hivatal sajtóközleménye szerint a németországi Freisingben egy 15. századi sírhelyet tártak fel, amelyben egy kézprotézissel ellátott csontváz rejtőzött.
A Szent György-templom közelében egy új vezeték építéséhez végzett ásatási munkálatok során tették a felfedezést, amely egy vasból és színesfémből készült kifinomult szerkezetben lévő kéz maradványait tárta fel: egy középkori kézprotézist.
Az antropológiai vizsgálat és a radiokarbonos kormeghatározás szerint az illető 30-50 éves lehetett, amikor valamikor 1450 és 1620 között meghalt. Ebben az időszakban az európai orvosok nagy előrelépéseket tettek a sérült katonák protéziseinek kifejlesztésében, számolt be a Heritage Daily.
Közép-Európában számos katonai konfliktusra került sor a késő középkorban és a kora újkorban. Freising püspöki székhelyként, majd később császárság nélküli államként nagy befolyásra tett szert a középkorban. Ennek ellenére a város többször volt katonai offenzívák helyszíne, többek között a harmincéves háborúban, amely az európai történelem egyik leghosszabb és legpusztítóbb konfliktusa volt.
Közép-Európában a késő középkorból és a kora újkorból körülbelül 50 protézisról tudunk. Ezek a protézisek változatosak, és egyaránt tartalmaznak egyszerű, nem artikulált modelleket és bonyolultabb, mechanikus alkatrészekkel ellátott modelleket.
Dr. Walter Irlinger, a Bajor Műemlékvédelmi Állami Hivatal egyik vezetője a felfedezéssel kapcsolatban elmondta, hogy “a bal kéz üreges kézprotézise négy ujjal rendelkezett. A mutató-, a középső-, a gyűrűs- és a kisujj egyenként fémlemezből van kialakítva, és mozdíthatatlan. Az ujjmásolatok egymással párhuzamosan, enyhén ívesen fekszenek. A protézist valószínűleg szíjakkal kötötték a kézcsonkhoz.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tudós szerint már 50 éve találtunk életet a Marson – és rögtön meg is semmisítettük
Ilyen volt az ókori gyógyítás – a spiritualitás, a természet és a tudomány keveréke
Megmutatjuk, kik voltak a legkiválóbb magyar csillagászok a történelem során
3600 éves sajtot találtak a régészek egy sírban
Az étrended formálja az agyad: hogyan hatnak az ételek a fejlődésére?
Szenzáció: a NASA 470 millió km távolságból fogott be jeleket