Itt egy tudós, aki szerint senkinek sincs szabad akarata
Robert Sapolsky, a Stanford Egyetem neurobiológusa az emberi és főemlősök viselkedésének több évtizedes tanulmányozása után ellentmondásos következtetésre jutott. Szerinte ugyanis az embereknek nincs szabad akaratuk. Vajon a tudós maga gondolta ezt ki?
Bár a létezését a tudósok vitatják, az emberek túlnyomó többsége hisz a szabad akaratban, vagyis abban az elképzelésben, hogy képesek vagyunk saját döntéseinket meghozni, és azok nem előre meghatározottak. Ez az elképzelés nagy szerepet játszik az emberi életben. Megalapozza a felelősségről és az erkölcsről alkotott elképzeléseinket, és számos büntetőjogi rendszer részét képezi.
Az IFLScience beszámolója szerint ebben az értelemben Sapolsky szembemegy a trenddel. Ő a determinizmus híve, miszerint az emberek nem tehetők felelőssé a tetteikért, mert nincs választásuk a tetteik meghozatalában.
A világ valóban el van rontva, és sokkal, de sokkal igazságtalanabbá válik azáltal, hogy az embereket olyan dolgokért jutalmazzuk és büntetjük, amelyek felett nincs kontrolljuk. Nincs szabad akaratunk. Ne tulajdonítsanak nekünk olyan dolgokat, amik nincsenek is.
Ez például azt sugallná, hogy nem kellene magunkat ostoroznunk a személyes körülményeink vagy rossz “döntéseink” miatt. Azonban egyúttal azt is jelentené, hogy a bűnözők nem felelősek a bűneikért, ami valljuk be, kissé ellentmondásos nézet.
Sapolsky új könyve Determined: A Science of Life Without Free Will (Az élet tudománya szabad akarat nélkül) című könyvében ismerteti az ilyen érvek mögötti tudományos érvelést. A könyvről a New York Timesnak Sapolsky kifejtette, hogy ahhoz, hogy a szabad akarat létezzen, “biológiai szinten kellene működnie, teljesen függetlenül az adott szervezet történetétől”.
Képesek lennénk azonosítani azokat a neuronokat, amelyek egy adott viselkedést okoztak, és nem számítana, hogy az agyban bármely más neuron mit csinál, milyen volt a környezet, milyen volt az illető hormonszintje, milyen kultúrában nevelkedett.
Szerinte ez lehetetlen, ezért az embereknek le kell mondaniuk a szabad akaratba vetett hitükről, annak ellenére, hogy ez “teljes mértékben sérti az identitásunk és autonómiánk érzését, és azt, hogy honnan tulajdonítunk értelmet dolgoknak”.
Kijelentése nem nyerte el az emberek tetszését
Nem mindenki ért egyet Sapolsky következtetéseivel. Sőt, egyesek szerint akár károsak is lehetnek. Egy jól ismert tanulmány szerint azok az emberek, akik nem hisznek a szabad akaratban, nagyobb valószínűséggel csalnak a teszteken is. Egy szerint a szabad akaratban való hitetlenség nemcsak az emberek segítőkészségét csökkentette, hanem egyeseket agresszívabb viselkedésre is késztetett.
Saul Smilansky filozófus azt mondta: “A szabad akaratba és az erkölcsi felelősségbe vetett hit elvesztése valószínűleg katasztrofális lenne”, és az eszme bátorítása “veszélyes, sőt felelőtlen”.
Peter U. Tse idegtudós szintén nem ért egyet Sapolskyval, és azt állítja, hogy az idegi aktivitásban túl sok a variabilitás ahhoz, hogy előre meghatározott legyen. Smilanskyhoz hasonlóan Tse is egyetért azzal, hogy káros lehet, ha azt mondják az embereknek, hogy nincs szabad akaratuk.
Azok, akik azt az elképzelést erőltetik, hogy nem vagyunk mások, mint biokémiai bábuk, felelősek a pszichológiai szenvedés és a reménytelenség fokozásáért ezen a világon.
A kísérletek is mást mondanak
Sapolsky az LA Timesnak adott interjúban elismerte annak lehetőségét, hogy ez veszélyes lehet, de így folytatta: “Az esetek túlnyomó többségében tényleg úgy gondolom, hogy ez sokkal humánusabb”.
“Le akarom szoktatni az embereket arról, hogy szabad akarat hiányában ámokfutásba kezdünk, mert nem lehet minket felelősségre vonni a dolgokért”, magyarázta a New York Timesnak. “Arról, hogy nincsenek társadalmi mechanizmusaink arra, hogy a veszélyes emberek ne legyenek veszélyesek, vagy hogy a tehetséges emberek megtegyék azokat a dolgokat, amelyekre a társadalom működéséhez szükség van. Egy determinisztikus világban sem erról van szó, hogy semmi sem változhat.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban