KÉPEK: 3D nyomtatással készült ez a kunyhó, amely a legerősebb földrengéseknek is ellenáll
Egy csapat Guatemalában a 3D nyomtatási technológiát használva mindössze 26 óra alatt készített földrengésálló házat.
Nem ez az első alkalom, hogy így készítenek házat, a projekt mögött álló csapat azonban úgy véli, hogy sikerült földrengésálló épületet tervezniük. A nyomtatóval készült falakat a régió hagyományosabb technikáival kombinálták, például pálmalevelekből készült tetővel.
A 49 négyzetméteres kunyhó megépítéséhez a 3D nyomtatókat szállító COBOD International a dán 3DCP Group építészeti céggel működött együtt, amely a nyomtatást a Progreso cementgyártó céggel közösen végezte.
A 3 méter magas falakkal rendelkező házat hét nap alatt 26 órányi nyomtatás után építették fel, derül ki az Impress Magazin beszámolójából.
Földrengésálló kunyhó
Az épület olyan organikus formákon alapul, amelyeket “egyébként rendkívül drága, sőt kivitelezhetetlen lett volna betontömbökkel, a régió uralkodó építőanyagával megvalósítani”, áll a COBOD közleményében.
Mivel a 3D nyomtatás nagyobb kreatív szabadságot biztosít, az építészek úgy döntöttek, hogy tervükkel Guatemalának hódolnak.
“Ha megnézzük a belső tér alaprajzát, a falakat úgy helyeztük el, hogy azok a jaguár mancsára hasonlítsanak, amely jelen van a környéken”, mondta Mikkel Brich, a 3DCP Group vezérigazgatója.
A ház pálmalevelekből készült teteje a Közép-Amerikában mindenütt megtalálható “palapákra”, azaz nádtetős lakásokra emlékeztet. Ezek olcsóak, jó hőkomfortot biztosítanak, és jól alkalmazhatók a szeizmikusan aktív régiókban, mivel rugalmas, könnyű anyagból készülnek.
“Annak érdekében, hogy a szerkezet ellenálljon a régió potenciális szeizmikus terheinek, kiszámítottuk az épület szükséges szilárdságát. Úgy terveztük, hogy képes legyen ellenállni egy 9,0-es erősségű földrengésnek.”
“Ezt a helyi szabályzatok és a globális irányelvek követésével végeztük el a számítások során. Az épület utólagos szimulációit is elvégeztük, hogy a lehető legnagyobb biztonságot nyújtsa”, tette hozzá Brich.
A projekt azonban kihívásokkal járt
“A 40 Celsius-fok feletti hőmérséklet és a közvetlen napfény a 3D tinta természetes ellensége, mivel ilyen körülmények között hajlamos a repedezésre. Ennek leküzdése érdekében úgy döntöttünk, hogy éjszaka nyomtatunk”, mondta Brich, hozzátéve, hogy a heves esőzés is nehézséget jelentett.
Az elmúlt években nagy lelkesedést váltottak ki a 3D-nyomtatott épületek. A COBOD tervezte Európa első 3D-nyomtatott épületét is. De ez az a vállalat, amely Ukrajnában a háború pusztításai közepette épített egy 3D-nyomtatott iskolát is.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban