Térképen, mekkora pusztítást okozna Bidenék új atombombája
A Joe Biden elnök kormánya által kifejlesztett atombomba képes arra, hogy katasztrofális halál- és pusztítási hullámot indítson el.
Az amerikai védelmi minisztérium (DoD) a múlt héten jelentette be, hogy a B61-es gravitációs bomba új változatát fejlesztik ki, amely a hidegháború idején, az 1960-as években, a nukleáris fegyverkezési verseny során elsőként gyártott fegyverek közé tartozott.
A Newsweek szerint a B61-13 célja, hogy “elrettentse az USA ellenfeleit és a biztosítékkal szolgáljon a szövetségeseknek” azáltal, hogy a Pentagon közleménye szerint “további lehetőségeket biztosít bizonyos nagy területű katonai célpontok ellen”.
A Pentagon tisztviselői szerint a bombaváltozat egy régebbi modellhez, a B61-7-hez hasonló robbanóerejű lesz. Az 360 kilotonna TNT-nek megfelelő erővel rendelkezett, ami nagyjából 24-szerese annak a bombának, amelyet az Egyesült Államok a második világháborúban dobott le a japán Hirosimára.
A hirosimai bomba robbanóereje körülbelül 15 kilotonna volt. A robbanás a The Bulletin of the Atomic Scientists szerint 70-140 ezer közötti halálos áldozatot követelt. A Nagaszakira ledobott 21 kilotonnás bomba további 40-70 ezer ember halálát okozta.
A B61-13 sokkal pusztítóbb lenne. Az Alex Wellerstein tudomány- és nukleáris technológia-történész által készített Nukemap nevű online eszközzel készített vizuális ábrázolás azt mutatja, hogy a New York felett maximális hatóerővel felrobbanó B61-13-as bomba teljesen elpusztítaná Manhattan jelentős részét, és megolvasztaná a kezdeti robbanástól kilométerekre lévő emberek bőrét.
Minden eddiginél pusztítóbb atombomba
Az emberek és az épületek nagyjából 800 méteres körzetben elpárolognának egy tűzgolyó hatására, míg a súlyos károk épületeket rombolnának le, és valószínűleg mindenki mást megölnének másfél kilométeres körzetben. Az épületek összeomlása, a tüzek és a széleskörű halálesetek 3 kilométeres körzetben lennének láthatóak, a sugárzás pedig több kilométeres körzetben súlyos égési sérüléseket okozna. A sugárzás okozta további halálesetek valószínűleg a nagyobb térségben következnének be.
A feltételezett robbanás egy másik vizualizációja azt mutatja, hogy a radioaktív füstfelhő New England fölött egészen Massachusetts északi részéig terjed. A szimuláció becslései szerint a bomba mintegy 780 ezer embert ölne meg és több mint 1 millió embert sebesítene meg, ami jól mutatja, hogy a bomba képes pusztítást végezni egy sűrűn lakott területen.
A Newsweek interaktív térképe (amely a Newsweek oldalán tekinthető meg) a B61-13 robbanási sugarát mutatja a hirosimai bombával összehasonlítva. A Biden-kormányzat szerint az új fegyver nem növeli majd az amerikai nukleáris fegyverkészletet, hanem egy másik, jelenleg gyártásban lévő újabb modell, a B61-12 néhány egységét váltja fel.
A B61-12-es 50 kilotonnás teljesítménye jóval kisebb, mint az utódé, bár kiegészült irányított navigációval, ami javítja a fegyver pontosságát. Ugyanezt a funkciót tartalmazza a B61-13 is.
Az Egyesült Államok által a hidegháború vége óta gyártott többi nukleáris fegyverhez hasonlóan a B61-13 és a B61-12 is várhatóan régebbi bombákból átalakított robbanófejekkel készül.
Bár a B61-13 képes hatalmas pusztítást okozni, jóval kisebb teljesítményű, mint az Egyesült Államok jelenlegi készletében lévő legnagyobb hatóerejű bomba, az 1,2 megatonnás B83-1, amelyet a Biden-kormány bejelentette, hogy nyugdíjazni tervez.
Az Amerikai Tudósok Szövetsége (Federation of American Scientists, FAS), amely a nukleáris fegyverek csökkentésének elkötelezett csoportja, a B61-13-at “politikai atombombának” nevezte.
A csoport egy közvetlenül a bomba bejelentése után közzétett jelentésében úgy érvelt, hogy a fejlesztés valószínűleg “politikai manőver volt, hogy végre megszabaduljanak a B83-1-től”, és hogy “a hadseregnek nincs szüksége egy további, nagyobb teljesítményű gravitációs bombára”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét