Tömören: nem igazán érdemes kipróbálni, de ha már mindenképp ki kell, akkor legyen valaki, aki nagyon gyorsan megment. Bár akkor sem fog túl sokáig tartani az életed. Mutatjuk miért.
Érdekesség, de az űrben viszonylag kevesen haltak meg eddig ahhoz képest, hogy mennyien jutottak fel. Létezik egy Kármán-vonal nevű dolog, ami a földi atmoszféra és az űr határát jelzi. Ez nagyjából 100 kilométer magasságban van, tehát kb 12 Mount Everestet kellene megmászni hozzá. Eddig valamivel több mint 600 ember lépte ezt át, de közülük csak hárman haltak meg, írja az iflscience.com.
Az űr életveszélyessége a Sapiens fajra tehát nem éri el az 0,5 százalékot. Nem túl veszélyes hely tehát. Magyarországon például a COVID 6%-áért volt felelős a haláleseteknek 2020-ban, de még erőszakos okokból is több mint 2%-a halt meg a magyaroknak abban az évben.
Az űrben eddig három orosz űrhajós, Georgij Dobrovolszki, Vladiszlav Volkov és Viktor Patsajev lelte halálát.
A média szerint ha egy űrhajós megfelelő ruházat nélkül halálozik el (a fentiekben nem ez volt a helyzet), akkor felrobban a feje, kigúvad a szeme és hasonló dolgok történnek vele. Valójában azonban nem ez a helyzet. Főleg nem fog hallhatóan üvölteni senki. Nem válsz pálcikás jégkrémmé sem abban a pillanatban, hogy leveszed a sisakod. Emellett nem is fogsz azonnal elégni a Nap sugaraitól.
Az űrruha nélkül elszenvedett halál sokkal kevésbé drámai és fájdalmas.
Űrruha nélkül is bírnád egy ideig az űrben
Az űrben nincs nyomás (a Földön igen, a légköré, ennek megfelelően fejlődött ki a testünk, a szerveink, a vérünk, mindenünk). Ehhez nyilván nem tud alkalmazkodni a testünk néhány másodperc alatt. A következmény: minden testnedvünk kipárolog. A testfelszínünk teljessége beleértendő ebbe: szem, száj, bőr. A belső testnedvek buborék alakban távoznának (ez a legkisebb energiájú forma), de többségük a bőr alatt gyűlik össze, mert nem tud kijutni. Ha a vérbe kerülnek, embóliát okozhatnak.
Ám ettől nem robbansz fel (mint a filmekben). Csak felfúvódsz, akár a testméreted kétszeresére is. Tovább élhetsz, ha nem tartod vissza a lélegzeted, hanem kifújod a levegőt. Így a spontán az űrbe kijutó levegő nem fogja szétrepeszteni a tüdőd. Tehát mondjuk ha üvöltesz, akkor pár másodpercig nyugiban leszel, hisz szépen kinyomod a levegőt a tüdődből.
Ezután még van nagyjából 15 másodperc, amit úgy tölthetsz, hogy magadnál vagy. Ezután elájulsz az oxigénhiány miatt. Érdekesség, hogy ezt követően még akár egy percig is életben maradhatsz, sőt akár tovább is. De már úgyis mindegy, mert semmire nem emlékeznél.
Ha ekkor valaki megment, akkor is szembe kell nézned annak a következményeivel, hogy brutális sugárzás ért. Az egy dolog, hogy keményen leégsz. A röntgensugarak viszont már a DNS-ed is roncsolni fogják, így jó eséllyel rákban fogsz meghalni.
Nem jó ötlet tehát a szkafander nélküli űrséta.
Érdekel, hogy mi kell ahhoz, hogy földönkívüli életet találjunk? ITT a válasz. EBBEN a cikkben pedig arról írtunk, hogy mi történik a fekete lyukakkal, ha “meghalnak”.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban