Egy magyar csillagász vezetésével zajló kutatás során a tudósok megtalálták a Világegyetem eddigi legősibb fekete lyukát, melynek tömege már a Világegyetem születése után is egy galaxiséval vetekedett, és továbbra is növekedésben van.
Az UHZ1 névre hallgató galaxisban felfedezett hatalmas feket lyuk az Univerzum keletkezése után mindössze 470 millió évvel keletkezett. A tömege akkora, mint a galaxisnak, melyben növekszik és amely szintén tágul körülötte. A tudósok még sosem találtak ennyire korai fekete lyukat, ezért is különleges a magyar csillagász, Bogdán Ákos vezette kutatás.
Félni viszont nem kell tőle. 13,2 milliárd fényévnyi távolságra van tőlünk, ezért két nagy teljesítményű obszervatórium együttes képalkotási tehetségére volt szükség arra, hogy sikerüljön lencsevégre kapni. E két csillagvizsgáló a JWST (James Webb Űrteleszkóp) és a Chandra röntgenobszervatórium, írja a Science Alert.
Bogdán sajnos nem valamely magyar egyetem vagy tudományos kutatóközpont munkatársa, hanem a Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics-é (CfA).
A felfedezés alapján arra is következtethetünk, hogy a szupermasszív fekete lyukak hogyan tudnak ennyire nagy tömegre szert tenni ilyen rövid idővel az Ősrobbanás után. Egyébként fogalmunk sincs, hogy ez a fekete lyuk mekkora, hisz 13,2 milliárd éve bocsátotta ki azt, amit mi most látunk. Azóta pedig eltelt egy kevés idő. Csak azt tudjuk, hogy akkor mekkora volt és már az is hatalmas. Lehet azóta már fel is falta az egész galaxist önmaga körül.
Azt viszont mostmár nagyjából sejtjük, hogy úgy keletkeznek ezek a szupernagy fekete lyukak, hogy valamilyen nagy sűrűségű objektumba úgymond gravitációsan belezuhannak hatalmas gázfelhők. ITT van erről egy szuper folyamatábra, csak picit lejjebb kell görgetni a cikkben.
Itt pedig egy fotó arról, hogy mit is láttak a távcsöveink, kinagyítva a Chandra és a JWST által készített felvételek magáról a jelenségről:
A most felfedezett és az Univerzum babakorában keletkezett fekete lyuk tömege nagyjából 10-100 milliószor nagyobb a mi Nap-unknál, viszont messze van. A Tejútrendszer (azaz a saját galaxisunk) belsejében növekvő Sagittarius A* 4,3 milliószor nagyobb a Nap tömegénél és az is nő.
A szupermasszív fekete lyukakról egyelőre két dolgot tudunk biztosan. Egyfelől sokkal több van belőlük, mint azt korábban gondoltuk. Emellett túlságosan nagyok ahhoz, hogy valamilyen csillagból szülessenek. Persze ez nem zárja ki, hogy vannak a Világegyetemben olyan szupermasszív fekete lyukak, amelyek lassú növekedéssel érték el hatalmas tömegüket. Csupán azt mondja, hogy az Univerzum kezdeti stádiumában már szupermasszív fekete lyukak keletkezése inkább gázfelhők ütközésével magyarázható.
Persze a kutatás még gyerekcipőben jár, így a szerző szerint az elkövetkező időszakban még rengeteget fogunk találni a Világegyetem keletkezése körüli időkről.
A mostani eredményeket egyébként még nem lektorálták asztrofizikusok, az az arXiv nevű szerveren érhető el, mely kiadásra várakozó tanulmányokat tárol.
Érdekel a csillagászat? Ezeket a cikkeket ajánljuk:
- Oxigént találtak a Vénusz világos és sötét oldalán is – Olvass tovább ITT
- Ez a halála felé közeledő csillag megehetett egy másikat
Itt egy videó a galaxisról és az ott talált fekete lyukról:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az orosz állami tévé szerint egy különleges lövedékkel fegyverrel Berlint is támadhatják
Óriási idegen égitest bolygathatta meg a Naprendszert évmilliárdokkal ezelőtt
Második világháborús repülőgép roncsának állapotát őrizték meg a víz alatt
A koronavírus-járvány alatt az állatok viselkedése is gyökeresen megváltozott
Kína 2031-re kőzetmintákat hozna vissza a Marsról
Egy óriásbálna 50 éven keresztül tartotta rettegésben Konstantinápoly lakóit