Sokan a németeknek tulajdonítják az első hadi tengeralattjáró, pedig az amerikaiak majd 50 évvel megelőzték őket. Az amerikai polgárháború idején járunk, mikor a déliek egészen új megoldásokkal próbálták felvenni a harcot az északiakkal. Erre a megoldás egy tengeralattjáró volt, ami bár végeredményében működött, de több kárt okozott, mint hasznot.
Horace Lawson Hunley 1863-ban megalkotta új találmányát, egy tengeralattjárót, amely feltalálójának nevét viselte, így csak H. L. Hunley-ként vált ismertté. Ez volt az első hadi tengeralattjáró, amely sikeresen elsüllyesztett egy hadihajót. A déliek csodafegyvere annyira hatékony volt, hogy körülbelül kétszer annyi halált okozott déliek oldalán, mint az északiak oldalán.
Az H. L. Hunley egy 12 méter hosszú jármű volt, amelyet eredetileg Mobile településén, Alabama államában építettek. 1863. augusztusában került vízre Charleston kikötőjében. Akkoriban még “halhajónak” nevezték ezt a járművet. A 7,5 tonnás járműnek egészen rövid, de annál kalandosabb élete volt.
H. L. Hunley a déliek csodafegyvere
Augusztus 29-én vízre került az H. L. Hunley, hogy leteszteljék. A teszt során sikeresen életét vesztette az öt fős legénység. Véletlenül a legénység egyik tagja megkezdte a merülést, mielőtt a jármű bejáratát lezárták volna. Ketten sikeresen ki tudtak menekülni a járműből, de a másik öt tengerész életét vesztette.
De semmi gond, a tengeralattjárót kiszárították, a holttesteket eltávolították, és készen is állt a következő mentre. Másodjára már hadrendbe állt a tengeralattjáró, és egy próbatámadást kezdtek október 15-én. Ekkor már maga feltaláló is a legénység tagja volt. Azonban a próbatámadás után a tengeralattjáró nem tudott a felszínre emelkedni. Ekkor mindenki életét vesztette a legénységből, a feltalálóval együtt.
De ugye a legénységet le tudták cserélni, a tengeralattjárót pedig ki tudták halászni, úgyhogy készen is állt az éles bevetésre. A tengeralattjárót felszerelték egy torpedó szerű eszközzel. Vagyis egy hosszú bottal, amelynek a végére nagy mennyiségű robbanóanyagot helyeztek.
A Hunley meg is kezdte útját, ahol össze is találkozott a USS Housatonic nevű hadihajóval. Mivel ekkoriban még nem voltak elterjedtek a tengeralattjárók, így a hajó fegyvereit nem tudták elég mélyre engedni, hogy el tudják találni a járművet. A Hunley sikeresen eltalálta a hadihajót, telibe a lőszerraktár résznél. A hadihajó felrobbant, a lökéshullám pedig végzett a Hunley legénységével. Végül a Hunley elsüllyedt, és csak 2000-ben tudták újra felszínre hozni.
Végeredményében a déliek csodafegyvere 21 déli tengerésszel végzett, míg csak 5 északival. Végül is teljesen megérte a beruházás. Úgyhogy miután elsüllyedt, nem igazán próbálkoztak a továbbiakban az eszköz újraélesztésével. De, mint azt tudjuk a tengeralattjárók története közel sem ért itt véget.
Az H. L. Hunley és társai utat nyitottak az első világháború egyik legnagyobb találmánya, a búvarhajók felé. Ezek az eszközök már kissé kifinomultabban működtek, és több kárt okoztak az ellenfélnek, mint a saját egységeknek.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért olyan gyakori a Fibonacci-sorozat a természetben?
Betiltják az Airbnb-t egy teljes belvárosi kerületben
A Trump elleni merénylet gyanúsítottja fontos szerepet vállalt az ukrán háborúban
Alaszka-háromszög: senki nem ismeri, pedig már 20.000 ember tűnt el
2020-ban lengyel katonák zavarukban véletlenül megszállták Csehországot
A 19-es járat eltűnése: a Bermuda-háromszög rejtélye