Az 1820-as években London temetési helyek hiányával küzdött. Erre a problémára kerestek megoldást, de még mielőtt a külvárosi temetők ötlete megszületett volna, egy építész valami egészen mást talált ki. Az egyiptománia nagyon ekkoriban élte az aranykorát. Úgyhogy a megoldás teljesen egyértelmű volt: egy halál piramis.
Mint tudjuk a piramisok sírhelyek. Nem meglepő, hogy Thomas Wilson újra akarta éleszteni az ősi temetkezési módot. Azonban az egyiptomiakkal ellentétben, ő nem mindenkinek egy saját piramist akart állítani, hanem 5 millió embert akart egy hatalmas épületbe eltemetni.
A “városi síremléket” a ma közkedvelt park, Primrose Hill tetején képzelte el. Mert mi sem jobb, mint egy emlékeztető az elkerülhetetlen végre, egy folyamatosan remekül látható helyen? A londoni lakosság nem igazán szerette az ötletet, mert a közkedvelt dombot kicsit jobban szerették, mint egy baljoslatú felhőkarcoló piramist.
A városi síremlék
Wilson egy kaptár szerű épületet képzelt el, ahol számtalan katakomba helyezkedett volna el. Minden katakomba 24 koporsót tartalmazott volna. A 0,072 négyzetkilométeren elterülő épület több mint 90 emelet magasa lett volna. Az igazi nekropoliszban körülbelül 5 millió embert tudtak volna végső nyugalomra helyezni — írja a Bloomberg.
A vertikális temetkezés a mai napig sem igazán elterjedt, bár egyre nagyobb figyelmet kap. Azonban Wilson ötletét az akkori társadalom elutasította. Valószínűleg a mai társadalom is hasonló véleményen lenne. Elvégre ki szeretne egy hatalmas piramist látni az ablakán kinézve, hogy elhunytak szellemeinek milliói köszönjenek vissza rá.
A síremléket gránit tömbök díszítették volna, és minden oldalon lépcsők biztosították volna a feljutást. A tetején egy obeliszk helyezkedett volna el. De nem akarta Wilson, hogy pusztán egy síremlék legyen az épületétből. Ezért kihasználva az épület magasságát, a tetejére egy csillagvizsgálót tervezett. Minden pozitívuma ellenére a közvélemény teljes mértékben elítélte a tervet, így ez sosem valósult meg.
Végül a tornyosuló holttestek problémáját a város körül kialakított új temetők oldották meg. Azonban az hatalmas épület számítások szerint 4,05 négyzetkilométernyi hagyományos temető területet tudott volna helyettesíteni. Természetesen ez sem lett volna sokáig elég. Ezért Thomas Wilson zseniális tervvel állt elő a probléma orvoslására. Az első épület után, építettek volna egy másikat, amikor a szükség úgy kívánja.
Ha egy óriási piramis nem lett volna elég, amely meghatározza a város teljes láthatárt, akkor mi sem lett volna jobb, mintha kettő vagy akár több is belerondít a látképbe? Végeredményében az épület nem került megépítésre, pedig az ötlet egyébként nem volt rossz.
A vertikális temetkezés elképzelése rendkívül hasznos az egyre növekvő népesség, és leginkább az egyre növekvő holtak száma miatt. Nem kizárt, hogy a jövőben még láthatjuk megvalósulni Wilson ötletét.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?