Tutanhamon tizenéves korában bekövetkezett halálának oka továbbra is a nagy régészeti rejtélynek számít. Vannak arra utaló jelek, hogy a királyfit egy szekérről való leesés után érhette a végzet. Egy új tanulmány szerzői azt feltételezik, hogy az ősi fáraóé lehetett Afrika első halálos közlekedési balesete. Az összegyűjtött adatokból arra a következtetésre jutottak, hogy a baleset elég súlyos lehetett ahhoz, hogy az ifjú Tutanhamon belső szervei szétroncsolódjanak.
Tutanhamon múmiájának megtalálása óta egyértelmű, hogy az ifjú fáraót sietve temették el egy olyan sírba, amely túl nagy volt számára, és ezért valószínűleg valaki másnak szánták. Ez a furcsaság azonnal felhívta a kutatók figyelmét arra a gondolatra, hogy az uralkodó halála hirtelen és váratlan volt. Az 1968-ban készült röntgenfelvételek alátámasztották ezt az elméletet. A koponyájában laza csonttöredékeket találtak. Bár az akkori elméletek szerint a fiatal királyt ellenségei agyonverték. Bizarr módon a fiú pénisze valahogy eltűnt a vizsgálat során, és később egy, a holttest alatt elrejtett homoktálcán bukkant fel.
Későbbi tanulmányok megállapították, hogy a koponya valójában sértetlen volt. Ez azt jelenti, hogy az elszabadult darabok valószínűleg a gerinc részei voltak, amelyek a balzsamozás során mozdultak el. Ezek az elemzések kimutatták, hogy a testből hiányzott a mellkasfal egy hatalmas része és több borda is, míg Tutanhamon szíve és tüdeje megmagyarázhatatlan módon nem került a múmia mellé temetett üvegekbe.
Afrika első közlekedési balesete
Ez arra engedett következtetni, hogy a szerveit valószínűleg egy súlyos mellkasi trauma következtében összezúzódva kidobták. 2005-ben a CT-vizsgálatok kimutatták a bal combcsont törését közvetlenül a térd felett — írja az IFLS. A törésben lévő balzsamozó gyanta azt jelentette, hogy egy friss törés volt, és röviddel a halála előtt keletkezhetett. A csont gyógyulásának nem voltak jelei. Még egy évszázaddal ezelőtt is nagyon magas volt az összetett törések halálozási aránya a fertőzések és egyéb szövődmények miatt. Ezért 3500 évvel ezelőtt, antibiotikumok hiánya miatt egy összetett törés okozta halál nagyon gyakorinak számított.
A kutatók kiemelték, hogy Tutanhamon sírjában több, kopott kerekű szekér is volt, valamint olyan ábrázolások, amelyeken a királyfi ilyen járművön utazik. Az a tény, hogy köztudottan rendellenességekkel született, szintén hozzájárul ahhoz az elképzeléshez, hogy Tutanhamon a szekerekre támaszkodhatott a közlekedésben. Magával a sebbel kapcsolatban a szerzők azt mondják, hogy a Tutanhamon által elszenvedett törés túlságosan ritka gyermekeknél. A nyílt töréseket általában nagy erejű események okozzák, például autóbaleset, magasból való leesés vagy súlyos sportsérülés.
A kutatók szerint Tutanhamon a gyenge bal lábának köszönhetően eshetett le a szekérről. Az esés során több sérülést szenvedett, köztük tompa mellkasi traumát és összetett combcsonttörést. Bár a lehetséges szekérbaleset körülményei tisztázatlanok, érdemes megjegyezni, hogy Tutanhamon sírja tele volt italokkal. Nem szabad elhamarkodottan következtetéseket levonni ezzel kapcsolatban, de biztosan nem ő lenne az első tinédzser, aki alkoholos befolyásoltság miatt balesetet okozott volna.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban