James Bond-ok magyar módra – avagy hírszerzés a vasfüggönyön túl
Nemrégiben jelent meg Jobst Ágnes történész legújabb kötete, amely betekintést ad a hírszerzés világába a hidegháborús korszakban. A kémtörténetek izgalmával vetekedő kötet újdonsága, hogy nem a szerzői fantázia terméke, hanem a levéltárban őrzött korabeli dokumentumok alapján tárja fel a hidegháborús korszak magyar vonatkozású hírszerzésének néhány izgalmas epizódját.
Egymillió emigráns
A második világháború után magyarok tömegei kerültek Nyugatra, köztük magas rangú katonatisztek, akik nem térhettek haza a szovjet hadsereg által megszállt Magyarországra. Visszatérésüket az Egyesült Államoktól remélték, amely külpolitikájában a kommunizmus előretörésének feltartóztatását ígérte. Ezért az USA hadseregéhez csatlakozva részt vettek a kelet-európai diplomáciai képviseletekre kihelyezett amerikai katonai attasék és hírszerző tisztek felkészítésében. A bajorországi Oberammergau nyelviskolának álcázott laktanyájában működő NATO oktatási létesítmény a magas szintű, hatékony nyelvoktatás megszervezése mellett nagy hangsúlyt fektetett az érintett országok kultúrájának megismertetésére.
Ha érdekel a történelem, ajánljuk ezt a cikkünket is: Szögesdrót és őrtorony. A recski kommunista kényszermunkatábor
A kémiskola felderítése
A magyar hírszerzés négy ügynököt küldött ki az iskola felderítésére, akik között beszervezett nyugati emigránsokat, sőt még tanulmányútra indult protestáns lelkészt is találunk. Több sikertelen kísérletet követően a magyar tagozatot vezető katonatiszt egykori ludovikás évfolyamtárásának kiküldése hozta meg az áttörést. A bécsi rezidentúra hálózatát erősítő ügynököt az ausztriai emigrációba való beépüléssel bízták meg, távlatokban pedig a nyugati hírszerző szervek, és a NATO keretén belül felállított katonai egységek felderítését kapta feladatául. A külföldi munkát részben anyagi ellenszolgáltatásért, másfelől családja otthoni beilleszkedésének elősegítéséért vállalta.
„Hódost” 1956 szeptemberében dobták át Ausztriába, ahol a magyar állambiztonsági szervek bécsi rezidentúrája, azaz ügynökhálózata foglalkoztatatta. Magát „politikai menekültnek” adta ki, így tudott beépülni az egyik legfontosabb emigráns szervezetbe, a Magyar Harcosok Bajtársi Közösségébe. Kezdetben az Ausztriában élő emigránsokról szállította a híreket Budapestre, szorgalmasan írott jelentései 13 munkadossziét töltöttek meg. Legjelentősebb eredménye kétségkívül a szigorú biztonsági rendszabályokkal őrzött oberammergaui iskola felderítése volt. Sikerét egykori ludovikás évfolyamtársával való barátsága, pontosabban annak elárulása alapozta meg. Vendéglátója szívélyesen fogadta, olyannyira megbízott benne, hogy még munkahelyén is körbevezette, lehetőséget teremtve a kémiskola magyar tagozatos hallgatóival való megismerkedésre. A beszélgetések során nyert információkat összegezve sikerült pontos képet alkotni az amerikai és német katonák által őrzött létesítményről. „Hódos” 1967-ben tért haza, eredményes munkáját korábbi századosi rendfokozatának visszaadásával honorálták.
Hírszerzés és titkosszolgálati eszközök
Az ügynökök bevetése mellett a könyvben arról is olvashatunk, hogy a szögesdrótkerítéssel kétszeresen megerősített határon, azaz vasfüggönyön át miként nyitottak számukra titkos átjárót, úgynevezett határkaput Ausztriába. Megismerkedhetünk a megbízókkal való kapcsolattartás pár alapvető titkosszolgálati eszközével. Amennyiben például a futár útján való kapcsolattartás túlságosan kockázatosnak bizonyult, a postai úton titkosírással írott levélváltás lehetőségével éltek, vagy éppen konspirált rejtekhelyen, úgynevezett tárgyi postaládán – például fa odvában kialakított rejtekhelyen − keresztül folytatott üzenetváltást alkalmazták, vagy éppen az adott időben, meghatározott hullámhosszon rádióösszeköttetés útján tartották a kapcsolatot.
A színfalak mögötti csatározások mellett a számos emigráns sorsot és ügynöki életpályát bemutató kötetből az is kiderül, hogy a hírszerzés által megkövetelt kettős élet milyen nehezen volt összeegyeztethető a hétköznapi életvitellel nehezen, a családtól való tartós távollét sok esetben érzelmi eltávolodáshoz vezetett.
A könyv kötött és E-könyv formában megrendelhető ITT és ITT.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra