Őskori obszidiánbányára bukkantak Kanadában
A globális felmelegedés miatt visszahúzódó jégfoltok felmérését végző régészek olyan műtárgyakat találtak, amelyek az ősi bányászati tevékenységekkel kapcsolatosak, tette közzé a Heritage Daily.
A Journal of Field Archaeology című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kutatók több mint 50 őskori leletet találtak a Goat Mountain és a Kitsu-fennsík közelében, amelyek a kanadai British Columbia északi részén találhatók.
Ezek között megtalálhatóak nyírfakéregből készült, varrott edények, fából készült járóbotok, bonyolult faragásokkal díszített pálcák, úgynevezett atlatl dárdák és varrott bőrből készült csizma.
A kutatók szerint: „A műtárgyak többsége fából készült, beleértve a nyírfakéreg-tartályokat, a dárdákat és a járóbotokat. A talált fadarabok többségén megmunkálásra vagy használatra utaló jelek voltak.
Az állati maradványokból készült tárgyak közé tartozik egy varrott bőrcsizma, valamint agancsból és csontból faragott szerszámok. Ezenkívül megmunkálatlan csontokat is felfedeztek, amelyek valószínűleg a természetes lerakódási folyamatoknak tulajdoníthatók.
Az ilyen leletek általában hamar elpusztulnak, miután kiássák őket a jégből vagy a jeges földből, ezért a kutatók műholdfelvételeket készítettek a területről, majd felszíni vizsgálatokat végeztek, hogy megtalálják a lelőhelyek pontos koordinátáit, ellenőrzött megőrzés céljából.
A leletek karbon kormeghatározása nagy eltérést mutat az egyes jeges területek között. A HiTq-13 számú helyszínen a kutatók négy tárgyat találtak, amelyek 3000-1500 évvel ezelőtti dátumot jeleznek. Ezzel szemben a HiTq-17 lelőhely 6200-5300 évvel ezelőtti, míg a HiTq-18 lelőhely 6900-6750 éves.
Az összes most talált használati tárgy egy olyan tájon fekszik, amely bővelkedik obszidiánban, és megállapítható, hogy ősi bányászati tevékenység folyt a területen.
Az obszidián egy természetben előforduló vulkáni üveg, amely akkor képződik, amikor a vulkánból kilökődő láva extrém gyorsan hűl le. Az obszidián nagyon kemény, ugyanakkor törékeny, amorf szerkezetű anyag – törése rendkívül éles felületet eredményez, emiatt a kőkorszaki kultúrák nagyra értékelték szerszám- és fegyvergyártásban, sőt, a precíziós sebészetben a mai napig használják, mert élesebb, mint a legfinomabb, lézerrel élezett acél..
A cikk szerzői szerint: „E tanulmány eredményei egyedülállóak. A hatalmas obszidiánbányák és a kapcsolódó leletek radiokarbonos dátummeghatározása bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy az Edziza-hegy területén több évezred óta ismétlődően folytatják az obszidiánbányászatot.”
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?