Oroszország a héten elindított egy újabb tudományos nemzetközi kutatási kezdeményezést a SIRIUS projekt keretében. Ezúttal 360 napos elszigetelést tesztelnek, amelynek célja egy “mélyűrutazás” repülési körülményeinek imitálása. A legénység azt fogja vizsgálni, hogy egy hosszabb Hold-misszió milyen hatással lenne az emberekre.
A küldetés a SIRIUS-23 nevet viseli. A SIRIUS-23 a korábbi izolációs kísérleteinek negyedik szakasza. A SIRIUS-17 17 nap volt 2017-ben, a SIRIUS-19 120 nap 2019-ben, a SIRIUS-21 harmadik szakasza pedig 2021-ben került megrendezésre és 240 napig tartott. A SIRIUS-23 legénysége november 14-én kezdte meg a kísérletet. A csoport egy holdi küldetés szimulációját fogja végrehajtani, amely magában foglalja a Holdra történő repülést, a leszállóhely kiválasztását, a legénység négy tagjának többszöri szimulált leszállását a felszíni műveletekhez, a Hold körüli pályára állást, és egy rover távműködtetését a holdfelszínen.
Az eseményt Moszkvából figyelte Anastasia Sztepanova, a Colorado School of Mines űrkutatási erőforrásokkal foglalkozó PhD-hallgatója. Ő több űrszimulációs küldetésben vett már részt. Sztepanova 2019-ben részt vett az IBMP és a NASA emberes kutatási programja által közösen szervezett négy hónapos SIRIUS-19 holdi repülésszimulációs kísérletben.
A Sirius-23 küldetés
A Sirius-23 sok szempontból különbözik a korábbi szimulációktól — írja a Space. A NASA, amely hosszú évekig partner volt, nem tudott részt venni a 2023-as kísérletben. Emiatt a legénység minden tagja oroszul beszél, ami először fordul elő az izolációs kísérletek történetében. Sztepanova arra is rámutat, hogy a SIRIUS-23 vegyes nemű legénységében több a nő, mint a férfi.
“A legénység izgatottan várta a holdutazás kezdetét, és ideges volt, hogy a sajtó előtt beszéljen” – mondta Sztepanova. Egy év kihívást jelentő időtartam, amely számos orvosi kísérlettel telik majd a fedélzeten. A kísérlet részeként a legénység tevékenységének pszichofiziológiai aspektusait fogják tanulmányozni. Ez a felmérés magában foglalja a legénység különböző típusú műszaki meghibásodásokra adott reakcióit. Ezek súlyos következményekkel járó balesetekhez vezethetnek, amely a legénység tagjainak életét és egészségét veszélyeztetik.
Emellett értékelni fogják a csoporton belüli interakciókat és a eltérő összetételű vezetés problémáit. Valamint vizsgálni fogják a hosszú távú és rendszeres, fizikai megterheléssel és éjszakai munkával járó, fedélzeten kívüli tevékenység problémáit is. Ami a NASA SIRIUS-23-ban való nem részvételét illeti, Anna Schneider, a NASA Johnson Űrközpont közkapcsolati szakértője elmondta: “A NASA Humán Kutatási Programja részt vesz az izolációs kutatásban és más földi analógiákban, beleértve a CHAPEA és a HERA, Antarktisz, valamint más hazai és nemzetközi szimulációk értékelésében, hogy biztosítsa a kulcsfontosságú kutatási célok megvalósítását a jövőbeli űrrepülési küldetésekhez szükséges információk biztosítása érdekében. Az ügynökség nem vesz részt a 12 hónapos SIRIUS 23 misszióban.”
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban