1953-ban Solomon Pottesman egy átlagosnak tűnő kéziratot talált. Mikor óvatosan kicsomagolta, kiesett belőle két megviselt pergamen. Ezen a két papíron könyvcímek listája volt látható egy vallásos előadások szövegeit tartalmazó könyv védelmében. Azonban a listán látható Shakespeare egy darabja is, amelynek címe teljesen ismeretlen.
1616. március 25-én Shakespeare aláírt egy dokumentumot, amely a végrendelete volt . Habár az írónak akkor még semmi baja sem volt, egy hónappal később váratlanul meghalt. Az író munkájának nagy része két barátjának köszönhetően maradt fenn, az ő nevük pedig John Heminge és Henry Condell volt.
Mivel ekkoriban még rendkívül drága volt a papír, így meg egy irodalmi géniusznak a munkáit is könnyedén újrahasznosítottak. Az Erzsébet-kori irodalom remekművei közül nagyjából 3000 darab tűnt el örökre. Shakespeare szerencséje az volt, hogy barátai már 1623-ban kiadták az “Első Fóliót”, amelyben 36 darabja megtalálható volt. Ezek közül 18 még sosem jelent meg nyomtatásban. Azonban voltak hiányzó darabok.
Shakespeare elveszett darabjai
Az 1953-ban talált listán szerepelt a Lóvátett lovagok, amely egy közismert színdarab, de mellette felsorolásra került a Love’s Labour’s Won is, amely már teljesen ismeretlen volt — írja a BBC Future. Hasonló módon The History of Cardenio is eltűnt, így a történet veleje a mai napig is ismeretlen marad.
Szakértők úgy vélik, hogy a Don Quijote című spanyol regényből is sokat merített az író. Szerintük a mű örökre elveszett, azonban újrafeldolgozásokat így is készítettek belőle. De a Love’s Labour’s Won esetében a helyzet egészen más. A komédia már 1598-ban megjelent egy iskolamester által ajánlott történetek listáján. Ebből következtethető, hogy komédia valamikor az 1590-es években íródott.
Többen úgy gondolják, hogy a Love’s Labour’s Won a Lóvátett lovagok folytatása. Egy komédia négy férfiról, akik megfogadták, hogy megtagadják a nőket, majd szerelembe esnek. Nem biztos, hogy a mű kevésbé kedvelt volt mint bármelyik másik mű akkoriban. Sőt lehet, hogy pont azért veszett el a darab, mert az összes példány elhasználódott, annyira szerették.
Azonban még nem veszett el minden remény. Néha előkerülnek több száz éve őrzött könyvek, amelyekről később kiderül, hogy eredeti kiadások. Nem kizárt, hogy egyszer újabb Shakespeare darabok kerülnek majd felfedezésre. Irodalom szakértők reménykednek benne, hogy egyszer valakinél előkerül egy régi kiadású könyv, amelynek a lapjain majd a Love’s Labour’s Won szavak olvashatók. Remélhetőleg ez megtörténik, de addig csak várni lehet egy új Shakespeare regény kiadására.
Még a mai napig is kerülnek elő új, rég elfeledett művek katalogizálások során, mind rendes, mind pedig privát könyvtárakból. A digitalizálás igazán sokat segített a katalogizálás felélesztésében, hiszen most már van rá ok, hogy átfésüljék a könyvtárakat, hogy minden lehetséges információt megörökítsenek.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A titokzatos H1N1 vírus feltámadása: Egy elfeledett influenza története
Medvegyev szerint ‘csak ideig-óráig lehet Oroszország türelmét próbára tenni’
Lehetséges, hogy az univerzum egy fekete lyuk belsejében van?
Ukrajna behatolása megtorpedózta Moszkva tervezett offenzíváját
A centuriók nemcsak a római hadsereg, de a társadalom alappillérei is voltak
Léggömbszerűen fújódik a legkülönlegesebb vulkán körül a talaj, a kutatók sem tudják, mikor törhet ki