Ráadásul mindezt a Hold sötét oldalán tették a feltörekvő szuperhatalom tudósai, hogy még nehezebb legyen megállapítani más űrkutatóknak, hogy pontosan mi is csapódott ott a Hold felszínébe. “Ez az első alkalom, hogy egy dupla krátert láttunk”, mondta Tanner Campbell, az Arizonai Egyetem űrmérnöke.
A Science Alert cikke szerint az objektum 2022. március 4-én csapódott a Hold sötét oldalába. A becsapódás során nem csupán egy, hanem két kráter keletkezett, ami azt mutatja, hogy a korábbi kínai kommunikációval szemben nem csupán egy rakéta csapódott oda be, hanem valami mást is vitt magával.
Az Arizonai Egyetem tudósai arra rájöttek, hogy mi lehetett a rakéta. Az a Long March 3C (Hosszú Március 3C) kínai rakéta volt, ami a 2014-ben fellőtt Csang’e 5-T1-ről vált le. A misszió célja akkor egyébként tesztek elvégzése volt a Hold felszínén annak érdekében, hogy a kínai kutatók a leszállóegységet megfelelőre fejleszthessék.
Ez azonban még nem magyarázat a dupla kráterre. Erről ugyanis a Kínai Űrügynökség (CNSA) egyetlen szót sem ejtett a hivatalos kommunikációja során. Íme egy fotó róla:
A kínai űrügynökség hallgat továbbra is
Persze közeli vizsgálat nélkül nagyon nehéz lesz megállapítani, hogy mégis mi okozta a második krátert a rakétabecsapódás mellett. Ez a terület ugyanis a Hold sötét oldalán található, így sosem látható közvetlenül a Földről, így nem is vizsgálható.
Annyi tudható, hogy a becsapódás merőlegesen történt. Az Arizonai Egyetem kutatói pedig a kráterek egyező nagyságából arra következtetnek, hogy a második egység hasonló méretű és tömegű lehetett, mint a rakéta. Eredetileg egyébként egy SpaceX rakétára gondoltak, azután terelődött a gyanú e 2014-es kínai misszióra.
Lehet, hogy ez nem is egy leszállóegység volt, hanem egy kiegyensúlyozó tömeg a rakétán, ami utána levált. Akárhogy is, a CSNA semmilyen nyilatkozatot nem adott ki azóta sem róla, ami rejtélyessé teszi a dolgot.
Campbell professzor szerint lehet lehet valami speciális segédeszköz vagy bármi más. “Valószínűleg sohasem tudjuk meg”, tette hozzá.
Kutatók az eset kapcsán azonban kevésbé egy titkos kínai misszóról, inkább az űrszemét kezelésének szükségességéről beszélnek.
Nyitókép: illusztráció
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van