John Rackham, a valaha volt legpocsékabb kalóz?
John Rackham története, akit gyakran Calico Jackként emlegetnek, érdekes képet fest a kalóz aranykor egy kevésbé híres figurájáról. Rackham hőstettei, bár kalózmércével mérve nem lenyűgözőek, mégis maradandó nyomot hagytak a kalózhagyományokban.
Két hónapos kapitánysága során többnyire feltűnésmentes hajókat zsákmányolt, ami megcáfolja az 1724-es, ‘megszépített’ kiadvány által keltett elbűvölő képet. Rackham legendája összefonódott az A General History of the Pyrates című, történelmi túlzásoktól és szenzációhajhászástól hemzsegő könyv megkérdőjelezhető elbeszéléseivel, írja az Ancient Origins. Rackham hírhedté válása a sikertelen karrierje ellenére rávilágít arra a kemény valóságra, amellyel a korszakban sok kalóznak szembe kellett néznie.
Az ellentmondások a háttértörténetében, amelyeket a General History egymásnak ellentmondó kötetei rögzítenek, rávilágítanak a kalózlegendák mondvacsinált jellegére. Érdekes megfigyelni, hogy a történészek hogyan válogatják ki a részleteket ezekből az ellentmondásos beszámolókból, és így állandósítják a Rackhamről alkotott torz képet. Az igazság az, hogy a Rackhamről szóló dokumentált tények kevéssé ismertek.
A kalózvadászokkal való találkozása, az Anne Bonnyval való állítólagos románca és az elásott kincsről szóló monda nélkülözi a bizonyítékokat. A történelmi feljegyzésekben szereplő többféle név és annak változatos írásmódjai rejtélyes jelleget kölcsönöz személyiségének. John Rackham, a jellegtelen kalóz arra emlékeztet, hogy a kalóztörténet gyakran a tények és a kitaláció keveréke, és kihívást jelent számunkra, hogy megkülönböztessük a hiteleset a barokkos túlzásoktól.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?