Már a Bibliából is kiderül, hogy a Hold feladata, hogy az éjszakát bevilágítsa. De akkor miért láthatjuk sokszor fényes nappal is?
Fény derült végre a titokra, hogy miért fényes nappal is a Hold, számol be róla a LADbible.
Több dolgon is szokás agyalni, ha az ember a Holdra gondol. Vajon tényleg sajbtól van? Milyen lehetett Neil Armstrongnak sétálni rajta? És persze: hogyan és miért világít éjszaka mellett sokszor nappal is?
A csillagászok már nagyon korán felfedezték, hogy a Hold nem mindig várja meg a nap végét, hanem néha sokkal korábban mutatkozik meg. De vajon miért történik mindez?
A Hold mindig jelen van az égen, éppen úgy, mint a csillagok és a bolygók. De szabad szemmel általában nem láthatjuk nappal, mert az égbolt a Nap fényétől túl fényessé válik.
A legfontosabb, hogy a Holdnak nincs saját fénye. A Nap ragyogása világítja meg, ettől láthatjuk éjszaka, és ugyanettől láthatjuk néha nappal is.
Keringése során négy fő fázison halad át, és a gyarapodik, valamint a fogyás egyes szakaszaiban sokkal közelebb kerül a Földhöz. Ez pedig lehetővé teszi, hogy napközben is elég fényt kapjon, és így láthatóvá váljon.
A szakértő mindent elmagyaráz
Sarah Noble bolygókra specializálódott geológus, a NASA tudósa elmagyarázta, hogy a Hold valójában majdnem ugyanannyi időt tölt a nappali égen, mint az éjszakain. Egy YouTube-ra feltöltött videójában fejtette ki, hogy valójában elég fényt kap ahhoz, hogy a nap mindkét szakaszában látható legyen, a kérdés csak az, hogy éppen az égbolt „megfelelő” részén van-e.
Minden azon múlik tehát, hogy milyen közel van a Hold a Földhöz, milyen fázisban van, valamint hogyan kering bolygónk körül. Emellett az évszak és a felhőzet is szerepet játszik abban, hogy nappal látható-e vagy sem.
Noble így folytatta: “Telihold idején a Hold a Nappal szemben van az égen. Ezért láthatjuk a Hold teljes arcát, amely a napfényt tükrözi. Amint a Föld forog, a Hold éppen úgy kel fel, ahogy a Nap lenyugszik, de csak a hónapnak azon az egy napján. A telihold előtti napokban, ha a keleti égboltra nézel, láthatod, hogy a majdnem telihold felkel mielőtt a Nap lenyugszik.”
A szakértő hozzátette, a telihold utáni napokon pedig a nyugati égboltra felnézve megláthatjuk, hogy a Hold csak a Nap felkelése után nyugszik le. És ahogy a Hold fázisa napról napra változik, úgy változik a lenyugvás pontos időpontja is.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét