Lenyűgöző felfedezés: újabb szentélyt tártak fel Aquincumban
Az óbudai Szeszgyár területén előkerült épület maradványa nemcsak Budapest számára hatalmas lépés, de az ókorkutatás szempontjából is hatalmas fontosságú a most feltárt szentély.
Aquincum területén több ilyen szentélyt is találtak már, az egyik rekonstrukcióját az Aquincumi Múzeum régészeti parkjában fel is építették, számolt be a Műemlékem.hu. Azonban a településen belül a legjelentősebbnek számító katonavárosban nem azonosítottak még egyet sem, egészen idáig.
Az egykor 20 ezer fős helység jelentős része elpusztult vagy kutathatatlan lett a második világháború, majd Óbuda szanálását követően. Az egykori Szeszgyár területén 2017-ben lezajlott próbaásatások azonban mindenkit megleptek, ugyanis az északi részén található római és középkori lelőhelyekben ugyan a gyárépítések miatt keletkezett némi kár, a déli részen a katonaváros 2-3. századi része érintetlen állapotban maradt fenn.
A területen lakóparkokat építenek már 2018 óta. Az alapozás megkezdése előtt a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei elvégezték a szükséges feltárásokat minden egyes házalapban. Ez történt ebben az esetben is, amely elméletileg az aquincumi katonaváros területére esik. A déli részen római kori utcarészek, épületelemek és egy, az 1700 éves úttesthez mérve mélyített helyiség is azonosításra került.
Milbich Tamás, a BTM Aquincumi Múzeuma Ókortörténeti Főosztályának munkatársa, ásatásvezető régész elmondta, hogy hamar kiderült, hogy egy Mithras-szentélyről van szó. Bár még egy része került elő, több hasonló lelet segít azonosítani azt. Éppen ezért értékes az eddig előkerült négy stukkó- és festéknyomot hordozó oltárkő, amelyek egyikén csodával határos módon még a festett, csak a Mithras-kultuszhoz kapcsolható TRA(n)SITO(!) felirat is megmaradt.
Továbbá találtak még egy fríg sapkás alakokat ábrázoló ólomvotív, azaz fogadalmi ajándék, egy bikakoponya az alatta elhelyezett háromlyukú mécsessel, valamint egy kőtál töredéke. Megkezdődött a szentély falát egykor díszítő falfestmény leomlott darabjainak összeillesztése is. Ennek során egy fríg sapkát viselő férfi portréja kezd kirajzolódni. Lehet, hogy Mithras maga kezd újra testet ölteni ennyi idő elteltével.
Rendkívül fontos felfedezés az ókori város vallástörténete szempontjából ennek a külvárosi, az ipari produkció számára is helyet biztosító lakónegyedben működő kultuszhelynek az azonosítása,
tette hozzá Budai Balogh Tibor régész, a feltárás konzulense.
A katonaváros területéről korábban is kerültek elő mithraikus kőemlékek, a szentélyeket azonban, amelyek felszereléséhez tartozhattak, régészetileg még nem sikerült azonosítani. A Katonaváros területéről pillanatnyilag tehát csak a szeszgyári mithraeum ismert. A rendelkezésre álló adatok alapján ennek működése legkésőbb a 3. század utolsó harmadában szűnhetett meg, de a kronológia kérdésében csak a teljes épület feltárását és a leletanyag feldolgozását követően mondhatjuk ki a végső szót.
Címlapképünk illusztráció. Az ásatásról készült képek a Műemlékem.hu oldalán tekinthetők meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon