Azt pontosan senki sem tudja, hogy miként keletkezett a Türkmenisztánban lévő “pokol kapuja”, de már lassan fél évszázada kitartóan ég. Egy kanadai kutató le is ereszkedett és megdöbbentő felfedezést tett: földönkívüli élet jeleit találta a több mint 1000 Celsius fokos hőmérsékletben.
A Daily Star cikke szerint a Darvaza gázkráter több mint 40 éve lángol Türkmenisztánban. Egyes feltételezések szerint még a szovjetek kutattak itt földgáz után, ám egy gázbarlangra leltek, ami berobbant és a föld beomlott alatta. Ekkor döntöttek úgy, hogy inkább felgyújtják, hogy ne terjedjen el a környéken a veszélyes anyag.
A türkmének szerint a kráter még az 1960-as években keletkezett, de a tűz csak az 1980-as évek elején robbant be.
Egy kanadai kutató, a görögös nevű George Kourounis még 2013-ban ereszkedett le a pokol kapuján, a mindegy 1000 fokos hőmérsékletbe, nyilván megfelelő védőfelszerelést viselve. Amit pedig ott talált, az megdöbbentette a kutatókat is.
Az ereszkedés célja ugyanis az volt, hogy mintákat vegyen a hetven méter széles kráter aljából. Egészen az aljzaton lévő homokot szerették volna megvizsgálni. Amit pedig kerestek, azok a szélsőséges körülmények között is élni tudó ún. extremofil baktériumok voltak. Ezek ugyanis megmutathatják, hogy ilyen körülmények között milyen formában létezhet az élet.
És hogy miért fontos ez az információ?
Mert nagyon sok olyan bolygót találtak, ahol hasonlóan szélsőséges körülmények uralkodnak például a csillaguk közelsége miatt. Vagy azon okból kifolyólag, hogy a légkörük gazdag metánban, mint ahogyan maga a kráter is (hisz a metán ég benne, ez a molekula adja a földgáz fűtőértékét). “Összefoglalva, földönkívüli élet után kutattunk a Földön”, tisztázta a tudós.
Itt a bizonyíték: létezhet élet a Földön kívül is
A gázkráterből felhozott mintákat a mikrobiológus Dr. Stefan Green-nek adták, aki több baktériumtípust is el tudott belőlük különíteni. Green szerint kifejezetten jól tudtak szaporodni a szélsőséges körülmények ellenére, a brutálisan magas hőmérséklet közepette is. Ez pedig azt bizonyítja, hogy az élet hasonló bolygókon is utat törhet magának. Más kérdés, hogy tovább nem nagyon fejlődhet, így ránk, földiekre biztosan nem jelenthet veszélyt.
Kourounis küldetéséről azt mondta, hogy “egy olyan helyen voltam, ahol még egyetlen ember sem járt. Olyan volt, mint egy idegen bolygóra lépni, hisz több ember is járt a Holdon”. Izgalmas, kalandos és veszélyes volt, tette hozzá, ugyanakkor fontos hozzájárulás a tudomány fejlődéséhez.
Íme egy videó az ereszkedésről:
A kráterről és annak történetéről ITT írtunk részletesebben.
Ez is érdekelhet:
- Mikor kezdték érdekelni az idegenek az emberiséget? – Olvass tovább ITT
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat