Így számoltak be a Római Birodalom történetírói az újonnan felfedezett helyekről
Ha igazán le akarjuk nyűgözni a családot, barátokat és követőket a következő külföldi úttal, mindenképp fontoljunk meg egy thule-i utat. De hol is van ez a Thule nevű hely pontosan, és mi is ez egyáltalán? Lehet Izland vagy Grönland az észak-skóciai Orkney-szigetcsoporton belül. De lehet az észtországi Saaremaa szigete, vagy akár a norvég Smøla szigete.
Ahhoz, hogy magunk is megértsük a sokat mitologizált Thule helyét, vagy akár a jelentését, nem az interneten találjuk a választ, és nem is a modern, hanem az ókori, de legalábbis a középkori forrásokhoz kell visszanyúlnunk. A cikk végén találjató videó ezzel a módszerrel nem csak Thuléról, hanem a világ minden szegletéről gyűjtött feljegyzéseket, ahova a Római Birodalom valaha is betette a lábát.
Az ókori emberiség nagy része számára az “ismert világ” többé-kevésbé a Római Birodalom területének szinonimája volt, írja az Open Culture. A hatalmas birodalom kalandorainak, kereskedőinek és katonáinak erőfeszítései révén idővel magától minden irányban egyre csak bővült az ‘ismert világ’.
A Római Birodalom határai jelentették az ismert világ végét
A “Karthágón túli” expedíciókról szóló beszámolók az antik történetírók, az alexandriai Appianosz, Polübiosz és a nicomédiai Arrianus szavaira támaszkodnak. A Tömjénút római üldözéséről szóló beszámoló a görög polihisztor Sztrabónt és Jakab Király Bibliáját is bevonja. Az olyan távoli helyekről, mint a Nílus forrása és Germánia erdejei, az idősebb Plinius és Augustus római császár mesélnek az utókornak.
Akárhogy is határozzuk meg, Róma soha nem jelentette az egész világot, de még csak a civilizált világ egészét sem. De egyetlen korábbi civilizáció sem tett ilyen következetes erőfeszítéseket arra, hogy határait kifelé tolja, elérve a fantasztikusnak tűnő vadállatok, kifürkészhetetlen tájak és lakhatatlan éghajlatú távoli birodalmakat.
Talán helyesen képzeljük azt, hogy éppen az ilyen helyeket (vagy legalábbis a rómaiak felfogását) szimbolizálta legjobban Thule, bár hogy Plutarkhosz, Iosephus vagy Tacitus leírásának hiszünk, az már csak rajtunk múlik.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja