A lengyel-magyar barátság talán a legmélyebben bennünk élő történelmi pozitív tapasztalatunk és ennek bizony az elmúlt néhány évszázadban jó pár szívet melengető megnyilvánulása volt. Száz éve például a pusztulástól mentettük meg Lengyelországot.
Lengyel, magyar, két jó barát
A lengyel-magyar kapcsolatok számos szempontból egyedülállók Közép- és Kelet-Európában. A középkorban királyokat és királynéket adtunk egymásnak, ha pedig nincs Nagy Lajos királyunk leánya, Hedvig, akkor lehet, hogy a harcias litvánok idő előtt megsemmisítik a középkori Lengyelország ahelyett, hogy unióra lépve Európa egyik nagyhatalmát alkossák meg nyugati szomszédaikkal. Báthory István erdélyi fejedelmet ma is az egyik legnagyobb lengyel nemzeti hősnek tartják, akiről utcákak neveztek el, akinek szobrokat állítottak, sőt, egyetem is viselte a nevét.
A 18-19. században számod alkalommal fogadtuk be a lengyel menekülteket, akik aztán cserébe vérüket adták a magyar szabadságért például 1848-49-ben. Amikor pedig Lengyelország az első világháborút követően újjáalakult, csak Magyarország segített, hogy a fiatal lengyel állam életben maradjon.
Kevesen tudják, hogy az 1918-as fegyverszünetek csak nagyon kevés helyen jelentették az első világháborúban felkavart területi-nemzeti konfliktusok lezárását. Hazánk egyik szenvedő alanya volt ennek (a fegyverszünet ellenére jöttek egyre beljebb a szerb, román és csehszlovák csapatok), de határviták és ebből fakadó fegyveres konfliktusok számos egyéb területen is jelen voltak.
Az egyik legjelentősebb a bolsevikok uralma alá került Szovjet-Oroszország és Lengyelország között robbant ki. A tét hatalmas volt: Leninék forradalmasítani akarták a lengyelek legyőzésével Berlint, sőt Párizst is. A Pilsudski vezette lengyelek viszont keletebbre kívánták tolni határaikat, hisz a nyugati szövetségesek hatalmas, lengyelek által lakott területeket kívántak meghagyni az oroszoknál.
Trianon ellenére is segítettünk a lengyeleknek
Az orosz gőzhenger – csakúgy mint az első világháborúban – ismét lendületbe került, ráadásul a forradalmi ideológiával megtámogatva. Sorra aratták a győzelmeket, a lengyelek segítségért rimánkodtak, de sehonnan sem kaptak. Csehszlovákiával határvitájuk volt, Németország forrongott, a briteknél hatalmas sztrájkok bénították a szállítmányozást.
Bár Magyarországra már rákényszerítették az antanthatalmak a trianoni békeszerződést, a magyar kormányok érzékelték a lengyelek élet-halál harcát, ezért a szerény lehetőségek dacára a segítség mellett döntöttek.
Csepelen, a román katonaság által lerabolt Weiss Manfréd gyárban lázas munka kezdődött. A munkások éjt-nappallá téve dolgoztak, így augusztus 12-re nagyjából 20-22 millió lőszer futhatott be a Varsó védelmére készülő lengyel csapatokhoz. Hatalmas segítség volt ez azoknak a katonáknak, akiknek egyes visszaemlékezések szerint már csak nagyjából átlagosan 7 tölténye volt hátra. Ezzel pedig a biztos vereségre voltak ítélve a zseniális Tuhacsevszkij marsall vezette orosz csapatoktól.
A magyarok segítségét meghálálták
Pilsudski bátor, győzelemmel kecsegtető stratégiát eszelt ki: védekezés helyett támadott és az elbizakodott oroszokat sikerült megfutamítania. Szerencséje is volt: Sztálin parancsára a lovasság egy része inkább Lemberget (Lviv) foglalta el, mintsem Varsó alá sietett, így Pilsudski egységei 150 ezer orosz katonát tudtak bekeríteni.
A győzelem hatására nemcsak megmaradt az ujjászületett, független Lengyelország (orosz győzelem esetén valamiféle szovjet csatlósállammá lett volna mint néhány évtizeddel később), hanem területileg is jelentősen gyarapodott. A lengyelek sem ezt, sem a második világháborúban nyújtott magyar segítséget nem felejtették el. 1956-ban vérszállítmányokkal és más típusú segítségnyújtással (például adományok szállításával), valamint szimpátiatüntetésekkel viszonozták azt.
Ez is érdekelhet:
- Lebukott egy orosz kémhálózat Lengyelországban, a legfiatalabb kém 17 éves volt – Olvass tovább ITT
- Krakkót és Varsót is elfoglalta, mégis megbukott II. Rákóczi György
Nyitókép: Pilsudski tábornok átveszi a hatalmat Varsóban
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Több, mint 100 milliárdot kap a turizmusfejlesztés 2025-ben
Emberi szuperhősök? Léteznek – a tudósok vizsgálják őket
Egy orvos elmondta, hogy altatásban valójában nem alszol – sokkal ijesztőbb
Magyar tartalékos katonák belekóstoltak a fagyos ukrán front lövészárok valóságába – képek, videó
Lenyűgöző kivilágítással indult el a Miskolci Adventi Fényvillamos – Nézze meg itt kívül-belül
Amerika sürgeti Ukrajnát, hogy 18 évre csökkentsék a mozgósítási korhatárt