A Svájc és Ausztria között fekvő Liechtenstein a világ egyik legkisebb országa, amely festői tájairól és az 1866-os osztrák-porosz háború során történt különös katonai eseményéről ismert. Kicsiny mérete ellenére Liechtensteinnek sikerült megőriznie a semlegességét a történelem viharos időszakaiban is. Az ország utolsó háborújában azonban nem vesztettek embert, sőt még egy baráttal tértek haza.
Az ország mindkét világháborút elkerülve, és még a náci pártot is betiltotta határain belül. Azonban Liechtenstein az osztrák-porosz háborúban még részt vett. Ekkor az ország 80 fős hadseregét a Brenner-hágó őrzésével bíztak meg, de érdekes módon egy plusz taggal tértek haza.
Liechtenstein történelme Lichtenstein hercegeiről kapta a nevét, akik 1719-ben egyesítették Vaduz megyét és Schellenberg földjeit, hogy megalakítsák a Liechtensteini Hercegséget. Kis mérete ellenére Liechtenstein meg tudta őrizni semlegességét viharos időszakokban is, beleértve mindkét világháborút. A hercegség 1943-ban merészen állást foglalt a náci párt betiltásával, ezzel is demonstrálva a függetlenség és a béke iránti elkötelezettségét. Figyelemre méltó, hogy Liechtenstein 1868-ban feloszlatta hadseregét, és a második világháború idejére az ország katonai erő nélkül maradt.
Az utolsó háború
Az 1866-os osztrák-porosz háború idején Liechtenstein 80 fős hadsereget küldött az Ausztria és Olaszország közötti stratégiai fontosságú Brenner-hágó őrzésére. A kiküldött haderő elsődleges célja az volt, hogy megvédje Liechtenstein területét a porosz szövetséges olaszok esetleges támadásaitól. A történelem azonban feljegyzi, hogy a Brenner-hágónál állomásozó férfiaknak nem sok dolguk volt, csak élvezni a látványt, borozni, sörözni, pipázni és lazítani — írja a We Are The Mighty.
A hadsereg Liechtensteinbe való visszatérésekor megmagyarázhatatlan anomália történt. Az eredeti 80 helyett 81 emberrel tértek vissza. A plusz ember körüli rejtély legendává vált. A különböző beszámolók különböző magyarázatokat kínálnak, egyes források szerint egy osztrák tiszt csatlakozott a liechtensteini haderőhöz, míg mások “olasz barátként” írják le az újonnan érkezőt. Egy másik érdekes lehetőség szerint a plusz ember egy disszidens lehetett.
Bár az extra emberről szóló történetek továbbra is igazolatlanok, mégis fennmaradtak az évek során. Semmilyen meggyőző bizonyíték nem cáfolta meg ezeket a történeteket, teret engedve a találgatásoknak. A konkrét bizonyítékok hiánya lehetővé tette, hogy a legenda fennmaradjon, és egy csipetnyi rejtélyt adjon Liechtenstein katonai történelméhez.
A mai korban Liechtenstein virágzó és sikeres ország, annak ellenére, hogy továbbra is egyedülálló módon nem rendelkezik állandó hadsereggel. A 80+1 ember legendája beleívódott Liechtenstein történelmébe.
Liechtenstein legendás 1866-os hadserege egy plusz emberrel tért vissza, ami kifejezetten szokatlan a hadtörténelemben. A plusz egy katona története valószínűleg örök rejtély marad. A háború még katonai konfliktus hiányában is érdekes fordulatokhoz vezethet.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van