Lehet, hogy valamilyen elsüllyedt történelmi ereklye. Ám sokkal valószínűbb, hogy egy még ismeretlen tengeri élőlénytől származik. Esetleg a tojása lehet. Mutatjuk a videót róla.
Titokzatos tojás vagy tengeri szivacs
Alaszka csendes-óceáni partjainál, az óceán fenekén fedeztek fel egy titokzatos aranygömböt, amely egy ismeretlen tengeri lény által lerakott tojás lehet.
A sima tárgyat, amelynek közepén egy furcsa lyuk éktelenkedik, körülbelül két mérföld mélységben találta meg egy távirányítóval irányított kutató-tengeralattjáró.
Az amerikai Nemzeti Légkör és Óceán Hivatal (Noaa) tudósai, akiknek köszönhető e felfedezés, azt sugallják, hogy kikelt tojásról vagy tengeri szivacsról lehet szó.
A kutatók most teszteket és DNS-elemzést végeznek, hogy kiderítsék, mi lehet ez a fényes tárgy. A Noaa kutatói szerint valamiféle tojás. Egy távirányítással működtetett kart használtak a tojás megbökésére, így kiderült, hogy annak fala finom, „bőrszerű”. Ezután óvatosan „felszívták” egy kis részét egy cső segítségével, hogy laboratóriumban teszteljék (ez is látható a lenti videón). A kutatás a Seascape Alaska 5 expedíció része, amely szeptember 15-ig tart, és élőben követhető ITT.
A misszió során az Alaszkai-öblöt majdnem 6,5 kilométer mélységig fésülik át,mélytengeri korallok, szivacsok élőhelyei, illetve geológiai képződmények, például iszapvulkánok után kutatva, írja a The Guardian.
A laborban már más színe volt
Az alábbi felvétel a furcsa, aranygömbszerű tojásról augusztus 30-i és a Noaa tudósai szerint valamilyen szivacs vagy tojás lehet. Ha utóbbi, akkor valamilyen ragadozó bement vagy valamilyen élőlény kijött belőle, ezért tátong rajta a meglepő lyuk.
Az óceán fenekéről készült képeken a tárgy aranyszínű volt, de ezt a tengeralattjáró fényszóróinak visszaverődése okozhatta. A laborban már barnássárga színe volt. Íme egy fotó, bal oldalon a titokzatos lyukas aranygömb.
Számos faj, köztük a mélytengeri halak, például a cápák, a tengerfenékre rakják tojásaikat. Így védik utódaikat az óceáni áramlatoktól. A szivacsok egyszerű vízi állatok, sűrű, porózus csontvázzal, amellyel a sziklákhoz tapadnak.
Kerry Howell professzor, a Plymouth Egyetem mélytengeri ökológusa elmondta, hogy nem szokatlan új fajokat találni egy-egy mélytengeri kutatás során. Ugyanakkor ezeket be tudják mindig sorolni valamilyen csoportba. Szerinte ami itt érdekes lehet az, hogy nem tudjuk, vajon egy tojásról vagy valamilyen ismeretlen szivacsról lehet-e szó.
Ha tojás, akkor Howell professzor ilyet még biztosan nem látott elmondása szerint. Meglehetősen nagy, a halak pedig kis tojásokat raknak le. Szerinte a DNS-vizsgálat arra jó lesz, hogy valamilyen rendszertani kategóriába el lehessen helyezni, ám ahhoz vélhetően kevés lesz, hogy a pontos fajt is megmondják, hisz csak egy kis részletét fedeztük fel a mélytengeri élővilágnak.
Íme a videó:
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ilyen volt a legénység élete az 500 éve elsüllyedt Tudor hadihajón talált csontok alapján
100 éves szabályt rúgtak fel kutatók, a feje tetejére állhat a kémia
Így ünneplik a halottak napját a világ körül: 3 csodálatos hagyomány
Stoppolnának az asztronauták a Marsra tartó út során
Az emberi beszéd nyolcszor olyan idős lehet, mint eddig gondoltuk: már 1,6 millió éve is beszélhettek őseink
Poszeidónnak szentelt templomot tártak fel régészek, és jóval nagyobb, mint várták