Cornwall nyugati partjainál fekvő Scilly-szigetek egészen 1986-ig, véletlenül a történelem leghosszabb háborújának, a 335 éves háborúnak a részesei voltak. Ez a Hollandia és az apró Scilly-szigetek közötti vér nélküli konfliktus az angol polgárháború idején, 1651-ben kezdődött. A későbbiekben nagyon egyszerűen elfelejtették, hogy háborúban állnak.
E különös konfliktus eredete az angol polgárháború kellős közepén, egy viharos, politikai és társadalmi felfordulással jellemezhető időszakban keresendő. A hollandok, akik általában semlegesek voltak az ilyen konfliktusokban, a parlamentaristák oldalára álltak a harcban, megelőlegezve győzelmüket. Ez a döntés azonban feldühítette a Royalistákat, a hollandok régi szövetségeseit, akik megtorlásul holland hajóutakat támadtak meg a La Manche-csatornán.
Mivel a királypárti erők kudarcot vallottak és visszaszorultak Cornwallba, a haditengerészetük a Scilly-szigeteken keresett menedéket. A hollandok megérezték a lehetőséget, és Maarten Tromp admirális vezetésével flottát küldtek, hogy jóvátételt követeljenek a royalista portyákért. Amikor nem érkezett kielégítő válasz, Tromp 1651. március 30-án hadat üzent a Scilly-szigeteknek.
Egy évszázados háború kezdete
Tromp hadüzenetének jogszerűségét viták övezik. Egyesek szerint előzetes felhatalmazással rendelkezett, míg mások azt állítják, hogy a kormány jóváhagyásra várva blokád alá vette a szigeteket. Ettől függetlenül 1651 júniusára Cromwell erői Robert Blake admirális vezetésével megadásra kényszerítették a királypárti flottát, és a Scilly-szigetek a parlamentaristák ellenőrzése alá kerültek. A holland flotta távozott, de lezáratlanul hagyva a háborút.
1985-ben Roy Duncan helytörténészt izgatták a 335 éves háborúról szóló történetek. Bizonyítékokat keresve írt a londoni holland nagykövetségnek. Meglepő módon a követség olyan dokumentumokat tárt fel, amelyek azt mutatták, hogy Hollandia és a Scilly-szigetek technikailag még mindig háborúban álltak. A konfliktus miatt aggódó Duncan azonnal meghívta Rein Huydecoper holland nagykövetet a Szigetekre, hogy írjon alá békeszerződést — írja a Historic UK.
1986. április 17-én történelmi jelentőségű békeszerződést írtak alá a Scilly-szigetek és a Holland Királyság között, amely hivatalosan is véget vetett a 335 éves háborúnak. A scilloniak végre megnyugodhattak, nem kísértette őket többé egy esetleges holland támadás gondolata. Ahogy Huydecoper nagykövet megjegyezte: “Szörnyű lehetett a tudat, hogy bármelyik pillanatban támadhattunk volna”.
A történelem számtalan meglepetést tartogat. Például olyan konfliktusokat, amelyeket három évszázadra elfelejtenek, miközben a valóságban sosem került sor semmilyen harcra. A háborúnak egyetlen áldozata sem volt. Így a 335 éves háború nem csak a világtörténelem egyik leghosszabb háborúja, de valójában az egyik legkevesebb áldozattal járó háborúja is.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje