Erős jelzést kaptak a szakadni vágyó szerbek, amerikai F16-osok repültek el Bosznia fölött
Két amerikai harci repülőgép repült át Bosznia-Hercegovina felett, miközben az ország egyes részei a leendő elszakadást készítik elő.
Az 1995-ben megkötött daytoni békeszerződés szerint Bosznia-Hercegovina két entitásból áll: az ország területének 51%-át kitevő Bosznia-hercegovinai Föderációból és a Szerb Köztársaságból. Mind a bosznia-hercegovinai államnak, mind az entitásoknak a fővárosa Szarajevó, de a Szerb Köztársaság kormányzati központja valójában Banja Luka. Az utóbbi időben felerősödtek azok a szeparatista mozgalmak, amelyek felrúgva a békét, Szerbiához való csatlakozást szeretnék elérni a szerbek által lakott területeken.
Az ügy kulcsfigurája Milorad Dodik, a Boszniai Szerb Köztársaság elnöke, aki maga mögött tudhatja természetesen a konfliktust tovább szító Szerbiát, annak szövetségesét, a nyugati érdekekkel szemben elhelyezkedő Oroszországot is.
A hírek szerint a szeparatisták keddre terveznek egy katonai jellegű nacionalista felvonulást a Szerb Köztársaság szakadár állam kikiáltásának 32. évfordulója alkalmából, amely tovább rontja a békés együttélés lehetőségét. A félkatonai erők felvonulásával járó ünnepségek a boszniai államiság elleni dac gesztusának számítanak. Az ország alkotmánybírósága betiltotta őket, mivel diszkriminatívak a nem szerbekkel szemben.
A Szerb Köztársaság 1992. januári kikiáltása polgárháborút és a muszlimok és horvátok elleni etnikai tisztogatást váltott ki, amelyben 100 000 ember halt meg.
Az idei felvonulásra a visszatérő menekültek, különösen a bosnyák és horvát menekültek elleni egyre több támadás és fenyegetés közepette kerül sor. Vasárnap két szerb férfit letartóztattak, mert fegyverrel lövöldöztek, amikor elhaladtak egy bosnyák közösség mellett Srebrenicában, a több mint 8000, többségében bosnyák férfi és fiú 1995-ös lemészárlásának helyszínén, amelyet a hágai háborús bűnöket vizsgáló bíróság népirtásnak minősített. A lövöldöző férfiakat hétfőn engedték szabadon, miután az ortodox papság és Srebrenica szerb polgármestere által vezetett szerb tiltakozásra került sor. Korábban írtunk arról, hogy a Srebrenicai népirtás 26. évfordulóján újabb áldozatokat temettek el, részletek itt.
Amerikai vadászgépek Bosznia felett
Két amerikai vadászrepülőgép repült át hétfőn Bosznia fölött, az ország támogatásának gesztusaként, írja a The Guardian. A repülőgépek az északkeleti Tuzla és Brčko városok felett repültek, de állítólag hallani lehetett őket a nyugatra fekvő Banja Lukában is.
A szarajevói amerikai nagykövetség közölte, hogy az F16-os gépek repülése a boszniai erőkkel közös kiképzési gyakorlat volt, valamint “az Egyesült Államok elkötelezettségének demonstrációja” Bosznia területi integritásának biztosítása mellett a “szeparatista tevékenységgel” szemben. Kihangfsúlyozták, hogy Washington “cselekedni fog”, ha bárki megpróbál elszakadni Boszniától, megsértve ezzel az állam alkotmányát és a boszniai háborút lezáró 1995-ös daytoni békeszerződést.
Milorad Dodik, a Republika Srpska elnöke megvonta a vállát az F16-osok repülésétől, és viccelődött azzal, hogy azok hozzájárulnak az évfordulós ünnepségekhez. Az ünnep előestéjén tartott beszédében a szeparatista vezető megismételte régóta hangoztatott álláspontját, miszerint “a szerb nép célja egy szerb állam ezeken a területeken”.
Dodik könnyedén szembeszáll az alkotmánnyal és Bosznia nyugati támogatóival, akiknek kevés eszközük van a valódi cselekvésre. Az EU stabilizációs erői az elmúlt két évtizedben 7000 főről alig több mint 1000 főre zsugorodtak.
Dodik támogatást kapott a szomszédos Szerbia elnökétől, Aleksandar Vučićtól, aki bejelentette, hogy kedd este Belgrádban tűzijátékot rendeznek, amelyet szinkronizálnak a Banja Lukában és a Republika Srpska más városaiban tartott bemutatókkal.
Meg kell jegyezni, hogy az Egyesült Államok hitelességét csorbította a boszniai szeparatista szerbekkel és horvátokkal szembeni megbékélési politika, például az, hogy tavaly jóváhagyták egy állami kormány létrehozását, amely jelentős hatalmat adott nekik, és a biztonsági minisztériumot Dodik egyik politikai partnerének ellenőrzése alá helyezte.
Dodik elleni szankciók
Dodikot az Egyesült Államok korrupció miatt, Nagy-Britannia pedig a boszniai állam “legitimitásának és működőképességének” aláásása miatt szankcionálta.
“Bár az amerikai légierő és a boszniai hadsereg közös művelete elrettentő példaként üdvözlendő, tovább kell mennünk” – mondta Alicia Kearns, a brit parlament külügyi bizottságának elnöke, aki a Dodik elleni 2022-es szankciót kezdeményező lépés élére állt.
“Szeretném, ha az Egyesült Királyság újra csatlakozna az EUFOR-hoz, a Brčkóban állomásozó NATO-csapatokhoz, és az EU végre csatlakozna az Egyesült Királysághoz és az Egyesült Államokhoz, hogy szankciókat szabjon ki Dodikra és a haverjaira, jelentette ki Kearns.
Magyar vonatkozás
Mmagyar szála is van a történetnek, hiszen Dodik és Orbán Viktor miniszterelnök az elmúlt években többször találkoztak személyesen is, és mindannyiszor a kapcsolatuk erősítéséről tárgyaltak. Igaz, Orbán minden alkalommal hangsúlyozta, hogy a békét és Bosznia jelenlegi formációját részesíti előnyben, de ez könnyen változhat, ha a keleti szomszédok bekebelezik a szomszédos ország egy részét. Budapest és Belgrád stratégiai partner, a két kormány között nagyon szoros a kapcsolat. Az együttműködést színesíti, hogy Magyarország EU és NATO tag, míg Szerbia Oroszországhoz húz, és Vučić vezetése alatt a nacionalista hangok és konfliktuskeresés még jobban felerősödtek a Nyugat-Balkánon, lásd Koszovó, ami egyértelműen a Kreml érdekeit szolgálja. Sőt, egy diplomáciai csörtének köszönhetően Szerbia már Horvátországgal is összeveszett a közelmúltban, részletek itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?