Magyarázatot találhattak a Szaturnusz holdjának ‘mágikus szigeteire’
A csillagászoknak már egy évtizede fejtörést okoz a Szaturnusz legnagyobb holdja, a Titan a felszínén található “mágikus szigetekkel”.
Ezek a fényes és szokatlanul sima foltok, amelyek a hold folyékony metán- és etánóceánjait tarkítják, először a NASA Cassini-Huygens űrszondájának 2013-as megfigyeléseiben tűntek fel.
Akkoriban a csillagászokat meglepte a szigetek ‘idegtépő’ képessége, hogy idővel felbukkannak és eltűnnek a megfigyelésekből, ami miatt becenevüket is kapták. A tudósok azóta is próbálják megmagyarázni a rejtélyes jelenséget, számol be a Futurism.
A Geophysical Research Letters című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint egy kutatócsoport most végre választ találhatott. A szigetek valószínűleg porózus, fagyott, szerves szilárd anyagok darabjai, amelyek a Titan folyékony óceánjainak felszínén bolyonganak.
Meg akartam vizsgálni, hogy a varázsszigetek valóban a felszínen lebegő szerves anyagok lehetnek-e, mint a habkő, amely itt a Földön a vízen lebeghet, mielőtt elsüllyed
– mondta a kutatás vezető szerzője, Xinting Yu bolygókutató, a Texasi Egyetem San Antoniói Egyetemének adjunktusa közleményében.
Ez egy meggyőző elmélet, amely arra kényszeríthet minket, hogy átértékeljük, amit a Titan rendkívül sűrű légköréről, valamint a metán és etán óceánjairól tudunk, amelyek alacsony felületi feszültségű vegyületek. A kutatók szerint, ha a szigeteket alkotó anyag “porózus lenne”, akkor képes lenne lebegni ezeknek az óceánoknak a felszínén. Ha túl sűrűek lennének, akkor viszont elsüllyednének.
Ez nem különbözik az itteni jéghegyek viselkedésétől, amelyek kisebb darabokra törnek és elúsznak.
Yu és kollégái tanulmányukban azt is felvetik, hogy “a lebegő szilárd anyagok egyenletesen vékony rétege is magyarázatot adhat az általános simaságra, a lebegő szilárd anyagok nagy csoportjai pedig “mágikus szigetekként” láthatók”.
A Szaturnusz legnagyobb kísérőjének felszínét még csak most kezdjük kapargatni, és még sok rejtély maradt. Szerencsére már készülnek a tervek az új adatok megszerzésére.
A NASA a Dragonfly nevű robotrepülőt tervezi a Titanra küldeni. Talán a Szaturnusz holdjának számos óceánját tarkító titokzatos szigeteket is megfejthetjük vele. Erre azonban csak több mint egy évtized múlva kerül sor.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van