A Margitsziget nappal a harmóniájával, sötétedés után fénymúzeumával várja a látogatóit: a Lumina Park
Rohanó és hangoskodó világunkban a saját gondolatát nem hallja az ember, a nyugalom és a csend elérhetetlen távolságba kerül, megfizethetetlen kincsnek számít. Hát hova is lehetne elbújni egy rövid téli napon a nagyvárosi nyüzsi elől, mint a kellős közepére, Buda és Pest közé, a Margitszigetre?
A Palatinus
A szigeten található Budapest területileg legnagyobb kiterjedésű fürdője a Palatinus, „becenevén” Pala, mely egyben az egyik legnagyobb múltra is visszatekintő termálfürdője is a fővárosnak. Története 1919-re nyúlik vissza, amikor kezdetleges formában megnyitotta kapuit, elsőként téve lehetővé a szabadban való fürdőzést Budapesten. Két évvel később adták át az új fürdőt az 5000 négyzetméteres nagymedencével, amely évtizedekig Európa legnagyobb úszómedencéje volt, valamint további hideg- és melegvizes medencéket. Az 1930-as években népszerűsége miatt a Palatinus fürdő bővítésére már új pályázatot kellett kiírni. Ma már a medencék a kornak megfelelő vízszűrő és -forgató berendezésekkel rendelkeznek. A hatalmas úszómedencét úszó-, strand- és élménymedencére osztották fel. A fürdőcsarnokban termál-, gyermekmedence, szauna, gőz, geotermikus szauna és Kneipp medencék várják a látogatókat, így a Palatinus Gyógy-, Strand és Hullámfürdő az egész évben nyitva tartó gyógyfürdők sorába léphetett.
A fénypark ötlete
A Lumina Park története 2022-ben kezdődött. A BGYH Zrt. a Palatinus fürdő strandterületének hasznosítására, a nyaranta napi 5-6 ezer fős forgalom kiegyenlítésére olyan lehetőséget keresett, amely télen, a hidegebb időjárás ellenére is a Margitszigetre vonzza a vendégeket.
Ebben partnerre találtak a lengyel Lumina sp. z o. o. céggel, amely saját hazájában már több városban sikeresen működtetett fényparkokat (Wroclaw, Poznan, Lublin, Bydgoszcz), és éppen tevékenysége bővítését tervezte európai fővárosokban. Budapesten a Palatinus strand ideális helyszínnek bizonyult egy fénypark kialakítására, amelyet a Palatinus fürdő dolgozói üzemeltetnek, segítve ezáltal az értékes munkaerő megtartását a kisebb forgalmú, téli időszakban. Az installációkat mintegy 2 millió energiatakarékos LED-égő világítja meg, így a fénypark napi energiaszükséglete nagyjából annyi, mint két pizzasütő kemencének.
A tematika
Az idei bemutató középpontjába Pest, Buda és Óbuda egyesülésének, Budapest születésnapjának 150. évfordulója került. A tematika egy történeti utazás a főváros egykori területén az ókortól, napjainkon keresztüllépve, a futurisztikus vízióig.
Séta a fényvárosban
A park területére római légiósok sorfala enged be bennünket és Aquincum életét diadalív, oszlopcsarnok, római kút, gladiátorok küzdelme és a harci szekér kipróbálásának lehetősége teszi számunkra szemléletessé.
A másik fő téma az I. világháborút megelőző boldog békeidők korszaka, a nagyvárosi élet bemutatása. Külön hangsúly került a közlekedés és a tömegközlekedés ikonikus darabjainak felvonultatására: látható a földalatti vasút és a régi 6-os villamos, de megjelenik a motorizált járművek hőskorszaka is a triciklitől az autómobilig. Mindennek hátterében ott a gazdag színházi élet és az operett. A nagyvárosi utca világát a srácok a Pál utcából jelenítik meg golyóikkal, grundjukkal és ’56-os kivágott zászlójukkal, mellyel átvezetnek minket a II. világégés utáni világba.
A szocializmust élhetőbb oldaláról láthatjuk a magyar moziban brillírozó legendás Aranycsapat, vagy a magyar ipar büszkeségének számító faros Ikarus buszon keresztül. A gulyáskommunizmus időszakát Rubik Ernő kockájával, a Trabanttal, és egy lengyel cégtől elvárható módon kis Polskival tehetjük meg. A jövőbe pedig A Vissza a jövőbe című film karakteres DeLorean DMC-12 autója szállítja a közönséget.
A kiállítás felhasználja a rendelkezésre álló vízfelületet, így találkozhatunk legendás vízilabdázóinkkal, a Lánchíddal és Duna vízében tükröződő Parlamenttel is.
A születésnapi tematikából Buda középkora maradt ki, melyet egy időlabirintus beiktatásával tudtak átugrani. Ilyen kiállításoknál a teljesség természetesen nem is fontos, hiszen a látványelemek magukban is megállnak, gyermekek számára is interaktívak, kipróbálhatóak. Az „időutazás” 1-1,5 órás sétával járható be a fürdő strandterületén, az út nagyjából 1,5 km. A Lumina Park Budapest 150 2024. március 4-ig tart nyitva, minden nap sötétedéstől 21 óráig.
A sziget
A Margitszigetre ma Budapest közönsége elsősorban fürdőzni, sportolni, sétálni és szórakozni jár. Azonban a sziget nagyságában megfér a nyugalom fogalma is, melynek világát mutatjuk meg a Kincs a Margit-szigeten című írásunkban.
Képek a szerző felvételei
Galéria – Lumina Park
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban