2024 januárja lehet, hogy több szempontból is mérföldkő lesz az emberiség történetében, e tekintetben azonban biztosan. E hét hétfőn ugyanis többek között amerikai elnökök és a Star Trek létrehozójának, Gene Roddenberry-nek a földi maradványait is fellőtték a világűrbe. Ráadásul több esetben a végső cél nem is az mélyűr, hanem egy közeli égitest.
2024. január 8-án, azaz e hét hétfőn űrrakéta indult a világűr felé 62 titánkapszulával a fedélzetén a floridai Cape Canaveralből magyar idő szerint reggel 8 óra után. Ezek közül 268-nak a célja a mélyűr volt. A maradék 62 viszont a Holdra kellett megérkezzen. De úgy tűnik, történt egy kis gigszer.
A 62 titánkapszula emberi maradványokat tartalmazott, nem is akárkiét. Többek között amerikai elnökök maradványai is a fedélzetén voltak, így az első elnöké, George Washingtoné, a Dallasban meggyilkolt John F. Kennedyé, vagy a második világháború megnyerésében oroszlánrészt vállaló Dwight D. Eisenhower. Sőt, nem csak az ő maradványaik voltak a fedélzeten, hanem például az 1991-ben elhalálozott Gene Roddenberry-é is, akinek a Star Trek sorozatot köszönhetjük.
Egy névtelen adományozó adta a maradványokat, zömében hajat. Csakhogy rögtön a fellövés után történt egy kis baj. Az Astrobotic nevű cég azt jelezte, hogy az űrhajó meghajtórendszerében szivárgást észleltek, így kétséges, hogy képes lesz-e elérni a Holdat.
Indián tiltakozás és technikai gondok
A New York Times január 6-i cikke szerint a cél egy állandó emlékmű létrehozása lenne. Azt is hozzátették, hogy ez lesz az első alkalom, hogy piaci cég juttat el emberi maradványokat a Holdra és a mélyűrbe. Az összesen 330 ember maradványai közül nem minden haj, van, hogy hamut tartalmaznak a kapszulák.
A Holdra egy 1,8 méter magas és 2,4 méter széles egység fog érkezni a maradványokkal, hogy örök emléket állítson 62 embernek, köztük az egykori amerikai elnököknek.
A maradék 268 kapszulát 185 millió kilométerre lövik ki a mélyűrbe. Ott fognak keringeni a Nap körül “örökké”.
Valami baj volt a meghajtóval
A missziót a Celestis nevű cég vezeti, ahol egyébként a NASA nyugdíjba vonult szakemberei dolgoznak többek között és akik 13 ezer dollártól (kb 4,5 millió forinttól) vállalják, hogy földi maradványokat (DNS-t vagy hamut) szállítanak a világűrbe, írja a snopes.com.
Az AP hírügynökség tájékoztatása szerint a népszerű Star Trek sorozat létrehozóinak, szereplőinek a maradványait is magával vitte az űrhajó, nagyjából 70 emberét. Köztük van a korábban említett Roddenberry, de a sci-fi író Arthur C. Clarke is, a szereplők közül pedig James Doohan vagy Nichelle Nichols.
A kilövésről videó is készült, Star Trek rajongók és egykori szereplők gyűltek össze Cape Canaveralben. Íme:
Navajo indián és maori vezetők egyébként tiltakoztak az űr vagy a Hold felhasználása ellen emberi temetkezési célokból. Az ok, hogy hiedelemvilágukban a Hold különleges szerepet tölt be. Úgy tűnik jól imádkoztak, mert technikai problémák adódtak a meghajtási rendszerrel, így kétséges, hogy le fognak-e tudni szállni a Holdon.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mitől volt a Concorde olyan gyors?
Az 50 éve leállt Skynet műhold nem ott van, ahol lennie kéne
Pénteken indul Budapest két legnagyobb karácsonyi vásárja, ingyenes és pénztárcabarát opciókkal
„Új világrendet” hirdetett Putyin nyilvános beszéde után
700 éves, valódi Excaliburt találhattak egy sziklába ragadva
F.D.C. Willard: a macska, aki fizika-tanulmányokat „írt”