Olyan objektumokat találtak a távoli univerzumban, amelyek felrúghatják eddigi ismereteinket
A kozmológiai elv szerint a világegyetem elég nagy léptékben egységes és izotróp. Ez annyit jelent, hogy mindenhol ugyanolyan, függetlenül attól, hogy melyik irányból nézzük. Nem kellene egyetlen hatalmas struktúrát vagy tömörülést látnunk egy adott irányban. Azonban most kettő is van egymás ‘mellett’.
Az IFLScience információi szerint két évvel ezelőtt a kutatók megtalálták az Óriásívet. Ez egy 3,3 milliárd fényévnyi, galaxisokból álló félhold, amely 9,2 milliárd fényévre található. Most ugyanez a kutatócsoport egy második hatalmas struktúra felfedezéséről számolt be. Nagy Gyűrűnek nevezték el, átmérője 1,3 milliárd fényév, és szintén 9,2 milliárd fényévre van tőlünk. A kettő mindössze 12 foknyi távolságra van egymástól az égbolton.
“Talán egyetlen rendkívül nagy struktúrára számíthatunk az egész megfigyelhető világegyetemben. A Nagy Gyűrű és az Óriásív azonban két hatalmas struktúra, sőt, kozmológiai szomszédok, ami rendkívül lenyűgöző” – mondta Alexia Lopez, a Central Lancashire-i Egyetem kutatója, a felfedező egy nyilatkozatban.
“A két ultranagy struktúra egyikét sem könnyű megmagyarázni a világegyetemről alkotott jelenlegi ismereteink alapján. És ultranagy méretük, jellegzetes alakjuk és kozmológiai közelségük bizonyára valami fontosat mondanak nekünk. De egyelőre nem tudjuk, hogy mit.”
A kozmológiai elv szerint a galaxisoknak egyenletesen kellene eloszlaniuk, illetve a galaxishalmazok és az úgynevezett kozmikus háló jelenléte ellenére ezek a struktúrák hajlamosak átlagosan eloszlani. A struktúrák tehát nem növekedhetnek egy bizonyos határon túl.
A kozmológusok számításai szerint egy átlag struktúra jelenlegi elméleti legnagyobb mérete 1,2 milliárd fényév, mégis mindkét most felfedezett struktúra sokkal nagyobb. Az Óriásív majdnem háromszor nagyobb, a Nagy Gyűrű kerülete pedig az Óriásív hosszához hasonló.
A jelenlegi kozmológiai elméletek alapján nem gondoltuk, hogy ilyen méretű struktúrák lehetségesek. Talán egy rendkívül nagy struktúrára számíthattunk az egész megfigyelhető világegyetemben. Mégis, a Nagy Gyűrű és az Óriásív két hatalmas struktúra, és még szomszédok is, ami rendkívül lenyűgöző.
Ám egyelőre további megfigyelésekre lesz szükség ahhoz, hogy megerősítsék ezeket az állításokat.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt