Az Egyesült Államok hirtelen egymillió négyzetkilométerrel nőtt
Néhány héttel ezelőtt az Egyesült Államok területe egymillió négyzetkilométerrel nőtt, ami majdnem kétszerese Spanyolország területének. Megmagyarázzuk, mi történt.
A váratlan növekedési roham nem furcsa geológiai erők, és nem is egy idegen ország megszállása volt. Az Egyesült Államok egyszerűen megpróbált igényt formálni a környező óceánfenékre – számol be az IFLScience.
A kontinentális talapzat
A kontinentális talapzat a kontinensek körül lévő, kis vízmélységű, kis lejtésű tenger alatti terület, amelynek a kontinensekhez hasonlóan kontinentális kérge van, ellentétben a mélytengerfenéki óceáni kéreggel. A nemzetközi jog szerint az országok igényt tarthatnak ezekre a kontinentális talapzatokra, ami lehetővé teszi számukra, hogy kezeljék és kiaknázzák az ott található erőforrásokat.
Már 75 ország határozta meg a kiterjesztett kontinentális talapzat (Extended Continental Shelf, ECS) határait, amely a kontinentális talapzatnak a parttól számított 200 tengeri mérföldön (370 kilométeren) túli részét jelenti. Az USA eddig nem tette ezt meg.
2023. december 19-én az Egyesült Államok Külügyminisztériuma új földrajzi koordinátákat jelentett be, amelyek szerintük az ECS-területüket határozzák meg. 2003 óta az amerikai hatóságok együttműködnek a Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatallal, az amerikai földtani intézettel és 12 másik ügynökséggel, hogy geológiai adatokat gyűjtsenek az ECS külső határainak meghatározásához.
Így az Egyesült Államok jelenleg hét tengeri területen tart igényt az ECS-re: az Északi-sarkvidéken, az Atlanti-óceánon (keleti part), a Bering-tengeren, a Csendes-óceánon (nyugati part), a Mariana-szigeteken és a Mexikói-öböl két területén. Ez összesen 1 millió négyzetkilométeres területet jelent.
“Amerika nagyobb, mint tegnap volt” – mondta december 19-én Mead Treadwell, Alaszka volt alkormányzója és az amerikai sarkkutatási bizottság korábbi elnöke – számol be az Alaska Public Media.
Mennyire jogszerű ez?
Treadwell a Wilson Center számára írt bejegyzésében kifejti, hogy mindezek jogszerűsége kissé homályos. Ahhoz, hogy a meghatározás hivatalos legyen, az Egyesült Államoknak adatokat és jelentéseket kell benyújtania az ENSZ Tengerjogi Egyezményének (United Nations Convention on Law of the Sea, UNCLOS).
Az Egyesült Államok azonban bonyolult politikai nézeteltérések miatt nem ratifikálta az UNCLOS-t (az egyezményt 168 állam és az Európai Unió ratifikálta). Ez némi bizonytalanságot hagy maga után azzal kapcsolatban, hogy a nemzetközi jog hogyan fogadja majd el a javaslatot.
Az új tengeri határok követelése természetesen ellentmondásos lehet a nemzetközi színtéren. Az USA azonban sokat nyerhet a mostani nyilatkozatával. Az óceánfenék területének kiterjesztése a Jeges-tengeren további bányászat, hajózás és halászat számára nyithatja meg a területet.
Ez a nemzet biztonságára és a világban való hatalomgyakorlásra is hatással van. Ahogy Sir Walter Raleigh írta a 17. században: “Mert aki a tenger felett rendelkezik, az a kereskedelem felett is rendelkezik; aki a világ kereskedelmét irányítja, az a világ gazdagsága felett is rendelkezik, következésképpen magáról a világról is”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm