Putyin csatlósa: Felkészül Lengyelország
Egy orosz törvényhozó, aki Vlagyimir Putyin orosz elnök közeli szövetségese is, egy közelmúltbeli televíziós szereplése során felvetette, hogy Moszkva legközelebb Lengyelországot veheti célba.
A 2022 februárja óta zajló orosz invázió Ukrajnában a második évfordulójához közeledik. A harcok folytatódnak, és látszólag nem mostanában lesz vége a háborúnak. Bár az ukrajnai “különleges katonai művelet” a jelentések szerint nem a tervek szerint alakult, az orosz tisztviselők ennek ellenére továbbra is hasonló inváziókra utalgatnak. Általában a volt szovjet területek, például Moldova vagy a balkáni államok kerülnek előtérbe lehetséges célpontokként – írja a Newsweek.
Legutóbb egy orosz tisztviselő Lengyelországra utalt, amely hivatalosan soha nem volt szovjet terület, de a hidegháború idején a keleti blokkban mellette létezett. Múlt pénteken Julia Davis, a Russian Media Monitor megfigyelőcsoport alapítója megosztott az X-en (Twitteren) egy klipet az orosz állami televízióból. A videóban Alekszej Zsuravljov Lengyelországról beszélt. Zsuravljov orosz törvényhozó, az Állami Duma tagja, aki nacionalista és militarista nézeteiről ismert.
Appearing on Russian state TV, State Duma member Aleksei Zhuravlyov rejoices that the situation in Yemen is to Russia’s advantage, because everyone is forgetting about Ukraine. Zhuravlyov adds that Poland is starting to realize that it’s next.https://t.co/Cf7Mip8hhz
— Julia Davis (@JuliaDavisNews) January 13, 2024
“A másik kérdés az, hogy ti, nyugati srácok, mit fogtok tenni ez ügyben?” kérdezte Zsuravljov. “Nagyon jól értik, hogy Ukrajnának vége. Akkor mi lesz a következő lépés? Svédország készülődik, és a Balkán is. A lengyelek kicsit elcsendesedtek, valószínűleg kezdtek rájönni, hogy ők következnek. Természetesen nincsenek illúzióink, de megértjük, hogy mindannyian készülnek a háború következő szakaszára”.
Az egyik fő tényező, amelyet Zsuravljov nem említ, hogy Lengyelország – Ukrajnával ellentétben – az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) tagja, hivatalosan 1999-ben csatlakozott. A kormányközi szövetség részeként egy Lengyelország elleni támadás esetén a NATO többi tagja is csatlakozna a harchoz, mivel a csoport 5. cikke kimondja, hogy az egyik tag elleni agresszió az összes tag elleni támadásnak minősül. A csoport további 31 tagja között van az Egyesült Államok, Kanada, az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország.
A múlt hónap végén Lengyelország csapatokat mozgósított, miután egy “azonosítatlan légi tárgy” átlépte a határát Ukrajna irányából. A lengyel védelmi minisztérium szóvivője akkor azt mondta a Newsweeknek, hogy “jelenleg is folyik az objektum keresése”, és hozzátette, hogy a lengyel műveleti parancsnokság “folyamatos kapcsolatban áll az ukrán féllel”.
A NATO tisztviselői többször is figyelmeztettek az elkóborolt orosz és ukrán lőszerek által jelentett veszélyre a háború kezdete óta. 2022 novemberében egy eltévedt ukrán légvédelmi rakéta robbant fel a dél-lengyelországi Przewodów falujában.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?