Egészen szürreális videón, milyen a Déli-sark hótakaróján sétálni
A Déli-sark havas tájainak túlvilági látványát örökítették meg egy elképesztő videóban.
A Jeff Capps által készített szürreális felvétel a TikTokon kezdett terjedni. A 33 éves férfi a Déli-sarkon található Amundsen-Scott kutatóállomás járműkarbantartó műhelyét vezeti, és 2019 óta dolgozik az Antarktiszon, írja a Newsweek.
A holdbéli hangulatú videóban egy végtelennek tűnő, hatalmas, felhőszerű hóágyon mozog, miközben az égbolt rózsaszínben pompázik.
Capps elmondása szerint “ezt a videót szeptember közepén vettem fel, körülbelül két héttel napfelkelte előtt. A Nap évente csak egyszer kel fel a Déli-sarkon, így ez egy elég különleges időpont. A hó azért olyan száraz, mert az extrém hidegben a levegő nem tud annyi nedvességet megtartani. A hó apró, nagyon finom jégkristályokból áll.”
@thejeffcapps This is the sound of the ultra-dry snow crunching at the South Pole #southpole #antarctica #antarctic #snowcrunch #satisfyingvideo
Holdbéli táj a Földön
Az Amundsen-Scott Déli-sarki Állomás egyike a Nemzeti Tudományos Alapítvány (NSF) által működtetett három, egész évben működő állomásnak. A másik két állomás a McMurdo állomás a Ross-szigeten és a Palmer állomás az Anvers-szigeten, az Antarktiszi-félsziget közelében.
Az Amundsen-Scott Déli-sarki Állomás a Föld tengelyében, 2,8 kilométeres tengerszint feletti magasságban található az Antarktisz jégtakaróján. Az NSF szerint az állomás évente mintegy 10 métert sodródik a jégtakaróval. A napfelkelte a Déli-sarkon örvendetes látvány, mivel a hónapokig tartó sötétség után hónapokig tartó napsütés következik.
A NASA Földmegfigyelő Intézet honlapja elmagyarázza: “Mivel a Föld forgástengelye a Nap körüli pályájához képest el van dőlve, az északi és déli pólusokon drámai szezonális ingadozások tapasztalhatók a napfény mennyiségében.”
A napfelkeltét a pólusokon a Föld Nap körüli pályáján bekövetkező dőlés okozza, nem pedig a Föld forgása – jegyzi meg a NASA, hozzátéve, hogy a Föld sarkain akár hetekig is eltarthat, amíg a Nap felkel, szemben a középső szélességi körök bármelyikén tapasztalható órákkal.
“Az év hat hónapjában a Nap soha nem kel fel az egyik, és soha nem nyugszik le a másik pólus felett. A Déli-sarkon a téllel dacoló tudósok számára a napfelkelte a szeptember 21-22-i napéjegyenlőségkor következik be” – írja a NASA, megjegyezve, hogy a napéjegyenlőség pontos naptári dátuma változó.
A Déli-sarki állomáson az éves átlaghőmérséklet -49 Celsius-fok, de a havi átlagok a decemberi -28 foktól a júliusi -60 fokig változnak. A hó felhalmozódása évente 20 centiméter körül van, a páratartalom pedig nagyon alacsony.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani