Egészen szürreális videón, milyen a Déli-sark hótakaróján sétálni
A Déli-sark havas tájainak túlvilági látványát örökítették meg egy elképesztő videóban.
A Jeff Capps által készített szürreális felvétel a TikTokon kezdett terjedni. A 33 éves férfi a Déli-sarkon található Amundsen-Scott kutatóállomás járműkarbantartó műhelyét vezeti, és 2019 óta dolgozik az Antarktiszon, írja a Newsweek.
A holdbéli hangulatú videóban egy végtelennek tűnő, hatalmas, felhőszerű hóágyon mozog, miközben az égbolt rózsaszínben pompázik.
Capps elmondása szerint “ezt a videót szeptember közepén vettem fel, körülbelül két héttel napfelkelte előtt. A Nap évente csak egyszer kel fel a Déli-sarkon, így ez egy elég különleges időpont. A hó azért olyan száraz, mert az extrém hidegben a levegő nem tud annyi nedvességet megtartani. A hó apró, nagyon finom jégkristályokból áll.”
@thejeffcapps This is the sound of the ultra-dry snow crunching at the South Pole #southpole #antarctica #antarctic #snowcrunch #satisfyingvideo
Holdbéli táj a Földön
Az Amundsen-Scott Déli-sarki Állomás egyike a Nemzeti Tudományos Alapítvány (NSF) által működtetett három, egész évben működő állomásnak. A másik két állomás a McMurdo állomás a Ross-szigeten és a Palmer állomás az Anvers-szigeten, az Antarktiszi-félsziget közelében.
Az Amundsen-Scott Déli-sarki Állomás a Föld tengelyében, 2,8 kilométeres tengerszint feletti magasságban található az Antarktisz jégtakaróján. Az NSF szerint az állomás évente mintegy 10 métert sodródik a jégtakaróval. A napfelkelte a Déli-sarkon örvendetes látvány, mivel a hónapokig tartó sötétség után hónapokig tartó napsütés következik.
A NASA Földmegfigyelő Intézet honlapja elmagyarázza: “Mivel a Föld forgástengelye a Nap körüli pályájához képest el van dőlve, az északi és déli pólusokon drámai szezonális ingadozások tapasztalhatók a napfény mennyiségében.”
A napfelkeltét a pólusokon a Föld Nap körüli pályáján bekövetkező dőlés okozza, nem pedig a Föld forgása – jegyzi meg a NASA, hozzátéve, hogy a Föld sarkain akár hetekig is eltarthat, amíg a Nap felkel, szemben a középső szélességi körök bármelyikén tapasztalható órákkal.
“Az év hat hónapjában a Nap soha nem kel fel az egyik, és soha nem nyugszik le a másik pólus felett. A Déli-sarkon a téllel dacoló tudósok számára a napfelkelte a szeptember 21-22-i napéjegyenlőségkor következik be” – írja a NASA, megjegyezve, hogy a napéjegyenlőség pontos naptári dátuma változó.
A Déli-sarki állomáson az éves átlaghőmérséklet -49 Celsius-fok, de a havi átlagok a decemberi -28 foktól a júliusi -60 fokig változnak. A hó felhalmozódása évente 20 centiméter körül van, a páratartalom pedig nagyon alacsony.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk
Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk