45 ezer éves fejlett anyagi kultúra bizonyítékai kerültek elő
Egy nemzetközi kutatócsoport új tanulmányukban olyan eredményeket mutat be, amelyek egy fejlett anyagi kultúra létezésére utalnak Kínában körülbelül 45 ezer évvel ezelőtt.
A Nature Ecology & Evolution című folyóiratban megjelent tanulmány középpontjában a Sanhszi tartományban található Shiyu felső paleolitikus lelőhely áll, ahol az 1960-as években végzett korábbi régészeti ásatások az alsó rétegekben emberi foglalkozásra utaló bizonyítékokat tártak fel, számolt be a Heritage Daily.
A felfedezések között több mint 15 ezer kőszerszám, számos állati maradvány és egy hominida koponya töredéke volt, amelyet a Homo sapiens fajhoz tartozónak azonosítottak.
A leletek egy részét a pekingi Gerinces Őslénytani és Paleoantropológiai Intézetbe szállították, a többi anyagot, köztük a koponyatöredéket, azonban a helyi létesítményekben hagyták.
Dr. Si-hszia Jang vezetésével a kutatók a fennmaradt leletegyüttest modern radiometriai technikák segítségével vizsgálták meg. Ez lehetővé tette számukra a kronológiai időrend pontos megállapítását. Vizsgálatuk eredményeiből kiderült, hogy a Shiyu kulturális rétege a 45 800 és 43 200 évvel ezelőtti időszakra datálható.
A tanulmány szerzői szerint az eredmény új információkkal szolgál a Homo sapiens ázsiai kontinensen való terjeszkedésének és az első modern ember észak-kínai megérkezésének megértéséhez. Emellett azt is, hogy az első telepesek milyen típusú anyagi kultúrát használtak.
Jang professzor szerint: “Ez egy kora felső paleolitikumból származó gyűjtemény, amely magában foglalja a lamináris technológiát, de Levallois technikát, kezelési és becsapódási törések nyomait mutató lövedékpontokat, több száz kilométeres távolságból származó obszidiánból készült eszközöket, állati csontból készült lövedékpontokat, valamint egy kis perforált grafitkorongot is”.
Az anyagi kultúra arra utal, hogy ezek a korai telepesek képesek voltak nagy távolságokból származó erőforrásokkal ellátni magukat, és az anyagok kulturális keveredését felhasználva technológiai előnyre is szert tettek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát
Leonardo da Vinci robotlovagjától valószínűleg eldobtad volna az agyad
Kötelező program a lengyeleket kedvelőknek: hamarosan jön a Lengyel Filmtavasz
Ez történne veled, ha csobbannál egy nukleáris reaktor pihentető medencéjében
A kutatók szerint ez az egy földi életforma képes lenne megélni a Marson