Hogyan kezelték a rákot az ókori Görögországban?
Bár az első rákesetet Kr. e. 1600-ban Egyiptomban jegyezték fel, Hippokratész, az ókori görög orvos és az orvostudomány atyja, azonosította és nevezte el először a “rák” betegséget. Nézzük meg alaposabban, hogy mit tudtak a rákról, és hogyan kezelték az ókori Görögországban:
Hippokratész többféle rákfajtát írt le, és nevezte őket “karkinos”-nak, ami a rák görög szava, vagy “karkinóma”-nak. A név onnan ered, hogy a szilárd, rosszindulatú daganat vágási felülete úgy néz ki, mintha az erek ráklábakként húzódnának körülötte.
Hippokratész a rákot a humorális elmélet alapján értelmezte, amely szerint a testben négy különböző humor (testnedv) található: vér, flegma (nyál), sárga epe és fekete epe. A humorok egyensúlyhiánya betegséget okozhat, és a fekete epe túltengését tartotta a rák okozójának egy adott szervben. Úgy vélte, hogy ha a lép nem tudta kiüríteni az epét, a betegnél valamilyen rákos megbetegedés alakult ki. A rák korai tüneteiként azonosította a keserű ízt a szájban, amelyet étvágytalanság kísér.
Mivel az ókori görög hagyomány tiltotta a test felnyitását, Hippokratész csak a bőrön, az orron és a mellen látható daganatokról írt és készített rajzokat. Ez alapján diagnosztizálták és kezelték a pácienseket, és a kezelés a beteg humorának megfelelő diétából, vérképzésből és/vagy hashajtókból állt.
A középkorban a humorális elméleten alapuló rákkezelés még mindig népszerű volt, és a boncolás vallási okokból szintén tilos volt, ami korlátozta a rákkal kapcsolatos ismereteket.
Az ókori görögök még az érkitágulást is észrevették a rákos esetekben.
A rák gyakori típusai az ókori Görögországban
Galénosz görög származású római orvos szerint a nőknél előforduló leggyakoribb ráktípusok a méh- és mellrák voltak. A beteg vizsgálatakor az ókori görög orvosok észrevették, hogy a rákos daganat tapintható és kissé kemény tapintású, szabálytalan alakú, a környező szövetekhez tapadva, az erek kitágulásával, és meglehetősen hűvös hőmérsékletű. Azt is észrevették, hogy a test környéki területen néha sebek keletkeznek, írja a Greek reporter.
A rák duzzanatot is okozott, ugyanakkor nem kísérte láz, míg egy másik jellegzetes tünetként az akut fájdalmat és vérzést jegyezték fel.
Ami a kezelést illeti, orvosi megoldásokkal látták el a betegeket, és ha ezek nem segítettek a betegen, akkor a daganat műtéti úton történő eltávolításához folyamodtak. Az orvosok többek között olyan gyógynövényeket használtak, mint például a selyemkóró vagy farkasalma. A kezelés ellenére már akkor is kevés esély volt a rákos betegek túlélésére.
A rosszindulatú fekete epe eltávolítása érdekében flebotómiát (vér lecsapolása a vénából) végeztek, és ha ez nem volt elegendő, a daganatot lehetőség szerint műtéti úton távolították el. A következő lépés a környező erek kiégetése volt a túlzott és veszélyes vérzés megállítása érdekében.
A műtét után a betegnek egy különleges, egészségjavító diétát és mozgásprogramot kellett követnie, hogy jobban érezze magát.
Ahogy korábban írtuk, az egyik legrettegettebb vírus meggyógyíthatja a gyermekrákot, részletek itt.
- ez is érdekes lehet: Tényleg halálos beteg lesz, aki Pompeii műtárgyait tulajdonítja el?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk