Bámulatos interaktív ábra mutatja meg, mi bújkál az óceánok legmélyén
Az elveszett hajóroncsoktól a bizarr halakig a tengerek és az óceánok tele vannak rejtélyekkel.
De annak ellenére, hogy a Föld felszínének közel 70 százalékát borítják, a tudósok szerint nem sokat tudunk arról, mit rejteget a mélység. A világ óceánjainak mindössze öt százalékát fedeztük fel, ismerteti a helyzetet a Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal.
Ez azt jelenti, hogy óceánjaink 95 százaléka ismeretlen.
Mi rejtőzik tehát valójában a felszín alatt? A Mail Online interaktív grafikájával felfedezhetjük a hullámok alatt megbúvó furcsa élőlényeket és hajóroncsokat. Az óceán több különböző mélységi zónára oszlik: epipelágikus, mezopelágikus (homályzóna), batipelágikus, abisszopelágikus és hadopelágikus.
A napfény csak a batipelágikus zóna kezdetéig, 1000 méteres mélységig jut le a felszín alá. Ezután túl a fagyos hőmérséklet, a teljes sötétség és a rendkívüli nyomás miatt csak a legjobban alkalmazkodott élőlények képesek életben maradni. A tudósok azonban még az óceánok legmélyebb pontjain, például a Japántól délre fekvő Izu-Ogaszawara-árokban is nyüzsgő élővilágot fedeztek fel.
A hatalmas ámbráscetekről ismert, hogy több mint 2000 méter mélyre is képesek lemerülni zsákmány után kutatva, és a szinte megfoghaatlan óriás tintahalakra vadásznak. A valaha talált legmélyebb hal rekordját azonban a csigahal tartja, amelyet 8300 méter mélyen láttak a felszín alatt.
Már az emberiség is képes volt eljutni a Challenger Deepig, az óceán legmélyebb pontjáig, amely a Mariana-árokban található, mintegy 10 928 méter mélyen.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?