Nagy Sándor apját, testvérét és fiát azonosították a görög sírban
Egy meggyilkolt király, egy csecsemő és egy harcos nő fekszik a temetkezési helyen.
Évekig tartó találgatások és viták után végre sikerült azonosítani a Nagy Sándor családjához tartozó három sírhely lakóit, írja az IFL Science. Az észak-görögországi Vergina nagy halomsírjában található sírokban a legendás hódító apjának, mostohaanyjának, féltestvéreinek és fiának maradványai. Emellett a férfi páncéljára és más, hozzá tartozó tárgyakra is akadtak a helyszínen.
Fél évszázada tart(ott) a tudományos vita
Az először 1977-ben feltárt sírok az UNESCO világörökségi listáján szerepelnek, és egy új tanulmány szerzői szerint a temetkezési tárgyak megdöbbentően gazdag tárházát tartalmazzák. Bár soha nem volt kétséges, hogy a temetett csontok Nagy Sándor közeli rokonaihoz tartoztak, a tudósok közel fél évszázadon át vitáztak róla, hogy pontosan kik is nyugszanak az egyes sírokban.
Hogy kiderítsék, ki kicsoda, a tanulmány szerzői az ókori maradványok oszteológiai elemzéseit, makrofotóit, röntgenfelvételeit és anatómiai boncolásait kombinálták az ókori múltból származó történelmi forrásokkal. Ennek során felfedezték, hogy az I. sírban egy sérült térdű férfi, valamint egy nő és egy csecsemő csontjait találták meg, aki a halálakor mindössze néhány napos vagy hetes volt.
Ezért arra következtetnek, hogy a férfi alak II. Fülöp makedón király – Nagy Sándor apja – volt, aki köztudottan sántított. A csecsemő rendkívül fiatal kora tökéletesen illeszkedik Fülöp Kr. e. 336-ban történt meggyilkolásának történetéhez is.
Fülöp és családja a trónért folyó harc áldozatai lettek
A legtöbb forrás szerint II. Fülöpöt a testőre ölte meg, alig néhány nappal azután, hogy felesége, Kleopátra életet adott közös gyermeküknek. Úgy tartják, hogy a gyilkosságot Fülöp előző felesége, Olympiasz, Nagy Sándor anyja rendelte el.
Szinte közvetlenül a gyilkosság után Olympiasz aztán megölte Kleopátrát és a gyermekét is – valószínűleg élve elégette őket -, és ezzel szabaddá tette az utat Alexandrosz számára a trónörökléshez. A kutatók szerint az újszülöttről származó csontváz meggyőzően bizonyítja, hogy az I. sír Kleopátrához és újszülött gyermekéhez, következésképpen pedig II. Fülöphöz tartozik. Mivel Kleopátra gyermeke az egyetlen meggyilkolt újszülött, akit bármely makedón királyi pártól ismerünk.
Más rokonokat is azonosítottak
Korábban egyes tudósok azt állították, hogy II. Fülöpöt a II. sírban temették el, amely szintén egy férfi és egy nő maradványait tartalmazza. A csecsemő hiánya, valamint a férfi csontvázon látható fizikai traumára utaló jelek hiánya azonban végső soron kizárja ezt a lehetőséget.
Ehelyett a tanulmány szerzői a túlzott lovaglásra utaló csontvázi bizonyítékok alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a II. sír a „harcos nő”, Adea Eurüdiké, Sándor féltestvérének, Arrhidaeus királynak a felesége volt.
„Az ókori ábrázolások és leírások miatt egyes tudósok azt sugallták, hogy a II. sírban található tárgyak közül néhány, például a páncél, Nagy Sándoré volt, ami csak akkor lehetséges, ha ez Arrhidaeus sírja, nem pedig II. Fülöpé” – írják a szerzők. Így megállapítható, hogy ezek a maradványok Nagy Sándor testvérének és meglehetősen lenyűgöző harcos feleségének a maradványai.
Végül a tanulmány szerzői nem találnak okot arra, hogy megkérdőjelezzék azt a régóta fennálló feltételezést, miszerint a III. sírban IV. Sándor, Nagy Sándor tizenéves fiának maradványai találhatók.
A kutatók szerint „a bemutatott bizonyítékok azt a következtetést támasztják alá, hogy az I. sír II. Fülöp királyé, feleségéé, Kleopátráé és újszülött gyermeküké. A II. sír Arrhidaeus királyé és feleségéé, Adea Eurydikéé. A III. sír IV. Sándoré.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát