VIDEÓ: felújítják az egyiptomi piramisokat, hatalmas vita lett belőle
Az egyiptomi piramisokhoz ellátogatni minden történelmet kedvelő utazó számára kötelező, ám az eddig általunk ismert formában nem sokáig lesz láthatóak a csodálatos építmények.
Még pénteken látott napvilágot egy videó, amely az egyiptomi gízai Menkauré-piramis felújítási munkálatait mutatja be. A felvételen jól látható, hogy a munkások gránittömböket helyeznek el a piramis alapzatán, amely a szfinx, valamint a nagyobb Kheopsz-piramisok mellett áll Gízában.
Menkauré-piramis rövid története
Menkauré építtette a IV. dinasztia idejében, Kr. e. 26. század. Középkori arab történetírók említik, hogy még látták a piramison Menkauré nevét tartalmazó feliratot is. Ez az egyike a gízai piramisoknak, a három piramis közül ez a legkisebb.
A piramis eredeti magassága 66 m volt, de ma már csak 65,5 m magas, illetve az alapjának élhossza 103,4 méter. Az oldalak dőlésszöge 51°, és öt kamrája van, amelyek a piramis alapja alatt, két szinten elhelyezkedő, bonyolult rendszert alkotnak. A piramis anyaga helyben fejtett mészkő, illetve a piramis alsó harmadát hatalmas tömbökből álló asszuáni gránittal, felső részét turai mészkővel burkolták. Jelenleg is látszik a gránit burkolat helyenként, a felújítás alkalmával igyekeznek az eredeti kinézetet visszaállítani.
A Menkauré-piramis felújítása
A munka a tervek szerint három évig tart, és “Egyiptom ajándéka lesz a világnak a XXI. században” – mondta Dr. Mostafa Waziri, az egyiptomi Régiségek Legfelsőbb Tanácsának projektért felelős vezetője.
Az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium által indított munkálatok egy közös egyiptomi-japán régészeti misszió végzi, Dr. Yoshimura Sakoguchi a másik vezető.
Waziri így fogalmazott: “Ez egy hatalmas projekt, amely számos munkatársat igényel. A történelem során számos olyan projekt volt, amelyet “az évszázad projektjének” neveztek el, de véleményem szerint a Menkaure piramis gránitburkolatának helyreállítása ugyanolyan jelentős.
A szakember szerint a felújítás lehetővé teszi a piramis “első teljes megtekintését” a modern időkben. A munka nagyon összetett, és tartalmazza majd a gránittömbök rajzolását és fotogrammetriáját, dokumentálását, lézerszkennelését és újbóli összeszerelését.
“Megfigyeltük Menkaure piramisának ábrázolásait az ősi rajzokon és feliratokon, és ezek eltérnek a jelenlegi állapotától. (Ez a projekt) visszaállítja az eredeti állapotát, ahogyan az ókori egyiptomiak építették” – mondta Ahmed Mohammadi régészeti szakértő az Arab Newsnak.
A közösségi médiában több tucatnyi feldúlt ember kritizálta a felújítást.
Monica Hanna egyiptológus ezt írta: “Már csak az hiányzott, hogy a Menkaure-piramishoz csempét tegyenek! Mikor hagyjuk már abba az abszurditást az egyiptomi örökség kezelésében? A felújításokra vonatkozó összes nemzetközi alapelv tiltja az ilyen beavatkozásokat”. Hanna azonnali mozgósításra szólított fel minden régészt.
Más kommentelők szarkazmussal reagáltak: “Mikor tervezik a pisai torony kiegyenesítésének projektjét?” – kérdezte az egyik. “Csempék helyett miért nem tapétázzák ki inkább a piramisokat?” – kérdezte egy másik.
The Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities has initiated a significant project to study and document the granite blocks comprising the outer casing of the Pyramid of Menkaure. The future endeavor is led by a joint Egyptian-Japanese archaeological mission headed by Dr.… pic.twitter.com/b0p5bEjWgp
— Egypt Tours Portal (@toursportal) January 29, 2024
Örökségvédelem Egyiptomban
A The Guardian szerint az örökségvédelem kérdése Egyiptomban gyakran heves viták tárgya. Azt fontos tudni, hogy az afikai ország a turizmusból szerzi a bruttó hazai termékének 10 százalékát, ami főként a történelmi látványosságoknak köszönhető.
A közelmúltban Kairó történelmi negyedének egész területeinek lerombolása erőteljes mozgósításhoz vezetett a civil társadalom részéről, amely nagyrészt el van tiltva a politikai tevékenységtől, és most a kormánnyal folytatott harcának nagy részét a várostervezési és örökségvédelmi kérdésekre összpontosítja.
A vita középpontjában az utóbbi időben a XV. századi Abu al-Abbas al-Mursi mecset állt a tengerparti Alexandria városában, Egyiptom második legnagyobb városában. A helyi hatóságok vizsgálatot jelentettek be, miután a felújítással megbízott vállalkozó úgy döntött, hogy fehérre festi át a város legnagyobb mecsetének díszes, faragott és színes mennyezetét.
Egyiptom nagy durranással készül egyébként erre az évre, hiszen tavaszra ígérik a Nagy Egyiptomi Múzeum teljes megnyitását. Ez lesz minden idők legnagyobb régészeti múzeuma.
ez is érdekes lehet:
- Az ókori világ leghatalmasabb obeliszkje, mely kifaragása után mégis a bányában maradt: Asszuánban jártunk – képgaléria
- Az űrből érkezett a segítség az egyiptomi piramisok rejtélyének megfejtéséhez
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban