Az orosz hadsereg első világháborús tiltott fegyvert használhat
Úgy tűnik, hogy a kelet-ukrajnai offenzívát folytató orosz erők az I. világháború korabeli vegyi fegyverekhez folyamodnak, hogy kiszorítsák a Kijevet védő egységeket, derül ki a Háborús Tanulmányok Intézetének (ISW) legfrissebb harctéri jelentéséből.
Olekszandr Stupun ezredes, a délkeleti frontvonalon tevékenykedő Tavria ukrán katonai csoport szóvivője kedden azt mondta, hogy az orosz hadsereg “K-51-es klórpikrint tartalmazó gránátokat” használt a kijevi állások megtámadása során, derül ki a Newsweek beszámolójából.
Az anyag a mezőgazdasági iparban antimikrobiális, gombaölő, gyomirtó és rovarölő tulajdonságai miatt általánosan használt vegyület. De vegyi fegyverként is használták irritáló hatása miatt, különösen az első világháborúban.
Az ellenség továbbra is megsérti a hadviselés szokásait, és vegyi eredetű mérgező anyagokat tartalmazó lőszereket használ
– idézi Stupunt az ukrán ArmyInform weboldal.
“Csak tegnap öt ilyet regisztráltunk. Ezek valószínűleg K-51-es gránátok klórpikrinnel. Minden ilyen esetet külön-külön vizsgálnak ki, megfelelő elemzéseket végeznek, és aztán benyújtják a nemzetközi intézményeknek”.
Egyezmény tiltja ezen fegyverek használatát, amelyet az orosz állam is aláírt
Stupun szerint a gáz akkor különösen veszélyes, ha az árkokba jut, bár hozzátette, hogy a közönséges gázálarcok használata elegendő védelmet nyújt a célba vett katonák számára.
“A klórpikrint elsősorban talajfüstölő szerként használják, amely belélegezve halálos kimenetelű lehet, és káros és irritáló hatása miatt néha zavargások elleni szerként is bevetik” – jegyezte meg az ISW keddi frissítésében. Oroszország aláírta a vegyi hadviselésről szóló egyezményt, amely tiltja a lázadók elleni szerek hadviselésben való alkalmazását.
A Centers for Disease Control and Prevention a klórpikrint “tüdőkárosító anyagként” tartja nyilván. Az ügynökség szerint a vegyületnek erősen irritáló szaga van, és a vele való érintkezés súlyosan irritálhatja a tüdőt, a szemet és a bőrt. Az első világháborúból származó harctéri jelentések szerint a klórpikrinnek kitett katonáknak gyakran le kellett venniük a gázálarcot, hogy hányjanak.
A vegyület, “amikor egy adott területen nagy koncentrációban lőtték ki, beszivárgott a maszkokba, és elviselhetetlen szemirritációt, köhögést, hányást és a légutak gyulladását okozta” – olvasható az amerikai hadsereg Leavenworth Papers című dokumentumában, amelyet 1984-ben tettek közzé, és amely részletesen ismerteti az első világháborús vegyi fegyverek használatát. “Az ellenséges katonákat, akik levették szennyezett maszkjaikat, ezután halálos foszgénnel támadták.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van