Rejtélyes jáde maszkot találtak egy ősi maja király sírjában
Régészek egy ép jáde maszkot fedeztek fel egy maja király sírjában Chochkitamban, a Guatemala északkeleti részén fekvő Petenben, egy kevéssé ismert maja településen.
A korabeli feliratok arra utalnak, hogy Chochkitam királyi város volt, a preklasszikus időkig visszavezethetően. A lelőhelyről először 1909-ben számoltak be, a folyamatban lévő tanulmányok pedig három fő monumentális csoportot jegyeztek fel, amelyeket egy hosszú központi út köt össze, írja a Heritage Daily.
A National Geographic közleménye szerint a Chochkitamban végzett ásatások során egy maja király temetkezésénél egy több darabból álló jáde maszkot találtak. Ezeket általában istenségek vagy ősök szimbolizálására használták, és a sírba helyezett személyek gazdagságát és befolyását tükrözték.
Egy 2021-es LiDAR-vizsgálatot követően a régészek megállapították, hogy sírrablók alagutat ástak egy királyi piramis központi szerkezetébe. A további kutatások során megállapították, hogy a betolakodók a piramis belső kamrájában egy bizonyos területet figyelmen kívül hagytak.
Ez a mulasztás vezetett egy emberi koponya, számos fog és csontdarab, egy koporsó alakú kőláda, valamint egy edényből, osztrigahéjakból és számos jáde darabból álló temetkezési tárgyak felfedezéséhez, amelyek összeillesztve egy jáde maszkot alkotnak.
A csontdarabok némelyikén faragványok és hieroglifák jelzik az Itzam Kokaj Bahlam nevet, amely a kutatók szerint a Chochkitamot Kr. u. 350 körül uraló, eltemetett maja király neve lehetett. A legérdekesebb, hogy az egyik csonton egy faragvány látható, amely az uralkodót ábrázolja, amint egy maja istenség fejét tartja.
Estrada-Belli, a Tulane Egyetem professzora a National Geographicnak elmondta:
Minden arra utal, hogy ez egy maja király volt, aki a Tikal és Teotihuacán befolyási övezetében lévő maja uralkodói ház része volt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?