Szó szerint szemétbe öltöztetjük a remeterákokat
A remeterákokat, sok más rákfajtához hasonlóan, kemény páncél veszi körül, hogy kellőképp védve legyenek környezetük viszontagságaival szemben. Ezt a védőréteget csigaházból alakítják ki saját maguk számára. Ám egyre nagyobb az aggodalom a környezetvédők körében: az ízeltlábúak ugyanis alternatív páncélzatra kezdenek áttérni. Az elhatalmasodó környezetszennyezés következtében a remeterákok szeméttel vértezik fel magukat, mert ez nagyobb mennyiségben lelhető fel környezetükben, mint elhullajtott csigaház.
A megdöbbentő felfedezést a Science of the Total Environment című folyóiratban tették közzé, miután egyre több fényképes bizonyíték látott napvilágot az interneten arról, ahogy a remeterákokat „szemét fedi” – írja a BBC.
Szeméthegyek kincsei
„Ahelyett, hogy a megszokott gyönyörű csigaház díszítené őket, műanyag palackok kupakjai, villanykörte van a hátukon” – adott hangot aggodalmainak Marta Szulkin, a Varsói Egyetem ökológusa.
Marta és kollégái, Zuzanna Jagiello és Łukasz Dylewsk összesen 386 olyan remeterákot talált, amelyik műanyag páncélt viselt, legfőképp palackok kupakját.
„Számításaink szerint a világ 16 szárazföldi remeterák fajtájából 10-nél figyelhető meg ez a tendencia, melyet bolygónk összes trópusi régiójában megfigyeltek már” – hívta fel a figyelmet az ökológus.
A szakemberek egyelőre nem tudják kijelenteni, hogy mindez a rákokra nézve káros-e. Ugyanakkor azt sem tudják, származik- e ebből bármi haszna az állatoknak.
„Amikor először jött szembe velem fotó egy ilyen rákról, majd megszakadt a szívem” – mondta a professzor a BBC Radio 4-nek. „Ugyanakkor, azt gondolom, el kell fogadnunk, hogy jelen korunkat ez jellemzi, és az állatvilág is igyekszik adaptálódni, próbálnak kezdeni valamit azokkal az anyagokkal, melyek körülveszik őket.”
A tanulmányhoz nagy segítséget nyújtottak az interneten elérhető képek. Ezáltal állapították meg, hogy valóban globális jelenségről van szó. A kutatók kiemelték, hogy a fotókat, melyek alapján dolgoztak, turisták készítették, töltötték fel.
A tudósok innentől pedig azon lesznek, hogy megértsék, a műanyagok „viselete” károsítja-e ezeket az élőlényeket, hatással van-e az evolúciójukra.
Még az evolúcióba is közbeszólhat
A rákok az evolúció során alkalmazkodtak ahhoz, hogy törékeny testüket elhullajtott csigaházakkal borítsák. Ez mára már olyan fontossá vált számukra, hogy adott esetben képesek harcba is szállni a csigaház zsákmány érdekében, ha a helyzet úgy kívánja meg.
Ám mivel a természetben egyre kevesebb csigaházat találnak, így a tudósok azt feltételezik, az állatok rájöttek, könnyebben találnak mesterséges alternatívát, jelen esetben szemét formájában. Sőt, a kisebb rákok esetében ez valószínűleg még a túlélésüket is elősegíti, azáltal, hogy a műanyagot sokkal egyszerűbben tudják hátukon cipelni.
Manapság pedig bőven találnak hulladékot a leleményes ízeltlábúak: egy friss kutatás szerint az óceánokban nagyjából 171 billió műanyaghulladék darabja úszkál. Amennyiben nem változtatunk jelenlegi életvitelünkön, fennáll a veszélye annak, hogy ez a mennyiség 2040-re a mostani háromszorosára fog nőni.
Ez is érdekes lehet:
A farkasokban élő paraziták meghatározhatják az egyedek falkában betöltött szerepét
Tartanak háziállatokat más állatok is vagy csak az emberek?
Source: BBC
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban