Indiában megnyílik a világ első fekete tigris szafarija – VIDEÓ
Ezek a tigrisek szokatlanul nagy számban fordulnak elő India egyik régiójában. Jellegzetességük különleges szőrzetük, amelyet hamarosan a látogatók is megtekinthetnek.
Nem sok olyan ember van, aki ne szeretné életében egyszer meglátogatni a szafarit, nem is feltétlenül csak gyerekként. Aki valaha is álmodott arról, hogy szafarin járjon és megnézze Afrika öt nagy tigrisét, annak India egy másfajta lehetőséget kínál. Odisha állam kormánya ugyanis bejelentette a világ első fekete tigris szafarijának felállítását. Itt a turistáknak lehetőséget biztosíts arra, hogy megpillanthassák a világ kizárólagos fekete tigriseit, derül ki az IFL Science cikkéből.
Fekete vagy pszeudomelanisztikus tigrisekről az 1970-es évek közepe óta számoltak be a Similipal Tigrisrezervátumban (STR). A szakértők úgy vélik, hogy a terület az egyetlen élőhelye ezeknek a különleges tigriseknek az egész világon. Nem külön fajról van szó, hanem bengáli tigrisekről, amelyek genetikai mutációval rendelkeznek. Emiatt a szőrzetüket ugyan szintén a narancssárgás barna (vagy fehér) és fekete csíkok váltakozása alkotja, de a hagyományoshoz képest sokkan nagyobb a fekete szín aránya.
Glad to announce that #Odisha is setting up an exclusive Melanistic Tiger Safari near Similipal Tiger Reserve in #Mayurbhanj. Tourists and visitors can now have a glimpse of the rare and majestic species found only in Odisha. pic.twitter.com/h3g2ep8tui
— Naveen Patnaik (@Naveen_Odisha) January 24, 2024
Az új szafari az állam Mayurbhanj körzetében található Baripada közelében lesz – derül ki az X (korábbi nevén Twitter) közösségi médiaplatformon közzétett bejelentésből, amelyet Naveen Patnaik, Odisha kormányfő minisztere osztott meg. Ez mindössze 15 kilométerre van a tigrisrezervátumtól. Az új terület mintegy 200 hektáros, és a 18-as nemzeti autópálya mellett fekszik – írja az Indian Express.
Honnan ered a fekete tigrisek különleges mintázata?
A Scientific American szerint a rezervátumban minden harmadik tigris fekete. Ezek a tigrisek egy olyan genetikai mutáció eredménye, amely jellemzően a sejtjeikben lévő pigment, a melanin feleslegének köszönhetően feketévé teszi az állatot. Melanisztikus állatok (például hiúzok és fókák), valamint az ellentétes hatású, albínónak nevezett, sőt leucitikus állatok is előfordulnak, amelyek mind a melanin mennyiségének genetikai különbségei miatt mutatnak eltérést a színmintázatban.
Technikailag az STP tigrisei úgynevezett pszeudomelanisztikusak, a bundájukban olyan eltérés van, amely miatt a fekete csíkjaik szokatlanul nagyok vagy akár össze is olvadnak. Egy 2021-ben megjelent tanulmány a mutációt egyetlen génre, a Transmembrane Aminopeptidase Q vagy taqpep nevű génre vezette vissza, amely a tanulmányban vizsgált 12 tigrisből 10-ben volt jelen. Az STR-en kívül élő 395 tigris egyike sem rendelkezett a génmutáció egyetlen példányával sem, ami arra utal, hogy ez a populáció nem szaporodott az elterjedési területén kívüli tigrisekkel.
Nature never fails to surprise us. This is one of the rarest of the rare…
A complete Pseudo melanistic tiger family from the forests of Odisha😌 pic.twitter.com/SQx6dQo3sD— Susanta Nanda (@susantananda3) January 7, 2024
Ez az úgynevezett autoszomális recesszív tulajdonság. Hogy lefordítsuk a biológiai szaknyelvet, az autoszomális azt jelenti, hogy a tulajdonság nem a nemi kromoszómákon öröklődik, ennek következtében nem mutatkozik a nemek között különbség. A recesszív pedig a domináns ellentéte. Ha egy allélpáron öröklődik az adott tulajdonság, mindkét allélnak recesszívnek kell lennie, mert ha az egyik domináns lenne, teljesen kioltaná a recesszív génen hordozott tulajdonságot. Ezért viszonylag ritka a legtöbb élőlénypopulációban a recesszív tulajdonságok megjelenése.
A tanulmány szerint ez nem arra utalhat, hogy esélyünk van egy rendkívül ritka fekete tigrist megtekinteni, hanem egy nagyobb probléma jelzője. A beltenyészeté, amelyet az alacsony populációs diverzitás okoz. És amelyet valószínűleg az ember által feldarabolt élőhelyek okoznak ebben a fajban.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi lesz Magyarországgal az USA, Kína és Oroszország alkotta Bermuda-háromszögben?
Egy új tanulmány szerint a Ceres felszínének 90%-át is óceán boríthatta
A világ legősibb írása 5500 éves, és nem tudjuk pontosan, hogy mit jelent
Lenyűgöző videón a Gellért Szálló megújulása
Idegen eredetű anyagokat is találtak a villenai kincsben
Az amerikai kormány meghallgatást tart, amelyben az UFO-król tervezik lerántani a leplet