Nem kell megijedni, nem a birodalmiak irányítják, hanem a gravitáció: a Szaturnusz körül kering és ez a legkisebb holdja a gázóriásnak.
A Mimas nevű hold távolról nézve pont úgy néz ki, mint a bolygók elpusztítására képes, George Lucas által megálmodott Halálcsillag. A különbség annyi (persze amellett, hogy a Mimas létezik), hogy e hold felszínét összefüggő óceán borítja, vélhetően 20-30 kilométer mélységben a külső jégréteg alatt.
Valery Lainey, a párizsi csillagvizsgáló csillagásza jutott erre a következtetésre és be is illesztette a Mimas-t azon holdak sorába, melyeken feltételezések szerint folyékony vízóceánok vannak. Ilyen például a Szaturnusz körül keringő Enkeládusz, vagy a Jupiter körül keringő Európa, Kallisztó, Ganümédész, de az Uránusz néhány holdja is. Csakhogy a Mimas óceánja teljesen különbözik más égitestekéitől, mert csilagászati szempontból nagyon fiatal.
Eddig a csillagászok úgy gondolták, hogy a Mimas felszínének krátezettsége miatt az egész égitest jégből áll, tehát alatta nincs folyékony halmazállapotú anyag, írja a Science Alert.
Hatalmas és viszonylag fiatal óceán borítja
A keringése során tapasztalt “vibrációja” árulta el a tudósoknak, hogy ez nem teljesen van így. A vibráció a keringési pályán való haladás közben tapasztalható kitérése az égitestnek jobbra és balra.
A modellek két verziót valószínűsítettek: vagy elnyúlt belső kőzetmagja van, vagy egy globális óceán borítja. A párizsi csapat kizárta az előbbi opciót.
Kapcsolódó tanulmányukat a Cassini szonda általközölt információkra alapozták, amely 2004 és 2017 között keringett a Szaturnusz körül és rögzítette a keringési pályáját a holdnak.
A kutatók szerint az óceán kevesebb, mint 25 millió éves (azaz kb egyidős az emlősök elterjedésével a Földön). Nagyjából 30 kilométer vastag jégpáncél alatt található, ezt a vastagságot pedig a jég nagyjából 2-3 millió éve érhette el, amikor az ember megjelent a Földön.
És hogy miért ilyen fiatal az óceán? Jégréteg alatti folyékony óceánok ott fordulnak elő, ahol az adott égitestnek lehetősége van belülről felmelegedni. Erre 50 millió évvel ezelőttig nem volt alkalom, mert szabályos körpályán keringett.
Akkor azonban a Szaturnusz-holdak, például a Dione és a Titán együttállásai kilökték erről a pályáról egy elliptikusabbra. Ez a gravitációs kölcsönhatás erősségének változásával járt, ami belső felmelegedést okozott a Mimas-ban. Fontos tanulsága a kutatásnak, hogy egyetlen holdat sem lehet megítélni a kérge alapján. Emellett a Mimas segíthet megérteni, hogy miképp jönnek létre és alakulnak más bolygók, holdak óceánjai.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van