970 méteres megastruktúrát találtak a Balti-tengerben
Geológusok egy 970 méter hosszú, lineárisan elrendezett kövekből álló megastruktúrát fedeztek fel, amely 21 méteres mélységben található a Balti-tenger Mecklenburgi-öblének tengerfenékén.
A megastruktúra mintegy 1500 kőből és nagy sziklából áll, és körülbelül 11 ezer évvel ezelőtt, a korai mezolitikum idején épült.
A Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) című folyóiratban közzétett tanulmány szerint a megastruktúrát kőkorszaki vadászó-gyűjtögetők építették a svalbard rénszarvas (Rangifer tarandus) csordáira való vadászathoz. Ezek az állatok szezonálisan vándoroltak a gyér növényzetű jégkorszak utáni tájban, írja a Heritage Daily.
Hasonló struktúrákat használnak az állatok mozgási irányának manipulálására, hogy könnyen csapdába ejthessék őket egy szűk helyen és levadászhassák őket. A Mecklenburg-öbölben található példában ez a szűk hely a szomszédos tópart és a fal között volt, de akár a tóig is kiterjedhetett.
Marcel Bradtmöller, a Rostocki Egyetem munkatársa szerint “a természetes folyamatokat és a modern eredet kizárásával a kőfal csak az utolsó jégkorszak vége után alakulhatott ki, amikor a tájat még nem árasztotta el a Balti-tenger.”
“Ebben az időben Észak-Európa teljes lakossága valószínűleg 5000 fő alatt volt. Az egyik fő táplálékforrásuk a rénszarvas volt, amelyek szezonálisan vándoroltak a jégkorszak utáni gyér növényzetű tájakon” – tette hozzá Bradtmöller.
A kutatók szerint a felfedezés óriási tudományos jelentőséggel bír, mivel nemcsak a Balti-tengerben talált legrégebbi ismert emberi struktúra, hanem a korai vadászó-gyűjtögető közösségek megélhetési szokásaiba is új betekintést nyújt.
A kőfal és a tengerfenék további tanulmányozásához szonárt és többsugaras visszhanglézeres készülékeket fognak használni. Ezenkívül a Rostocki Egyetem régészei és a LAKD M-V régészei a tervek szerint feltárják a kőfalat és környékét. Céljuk, hogy olyan régészeti leletek után kutassanak, amelyek segíthetnek a szerkezet jelentőségének megértésében.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?